| Michael6996 a întrebat:

Doresc sa procur un notebook de la un magazin eMAG. Locuesc in R. Moldova si vreau sa stiu daca statul Roman prevede returnatrea TVA-lui la scoaterea produsului de pe teritoriul Romaniei.

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Da, exista un act normativ care reglementeaza restituirea TVA persoanelor care nu sunt stabilite in Comunitatea Europeana, respectiv OMEF nr. 1692/2007 :http://codfiscal.net/......lite-in-ce
Actul normativ contine, la capitolul 2, "conditiile de restituire" --- citeste-le!

Nu stiu daca magazinele eMAG sunt autorizate sa efectueze vanzari de bunuri care confera cumparatorilor nerezidenti in UE dreptul de a solicita restituirea taxei pe valoarea adaugata( magazine "Tax-free Shopping")

| anonimg a răspuns:

Cred ca cel mai bine scrii fiscului (Agentia Nationala de Administrare Fiscala) ANAF: https://www.anaf.ro/anaf/internet/ANAF/info_anaf/Contacte/! ut/p/a1/hZBBb8IwDIV_Ta6NaUWV7ZaWQUATY5MYJZcqndISqU2qJF2l_fo1aAeYxvDJfv6s92TMcYG5Fp-qEV4ZLdow87RkM5aymMSb1Xq3BJq_rp_f3kkMMJuA4yVA6FM2AWS7JzmLV4vk-v4ly8P6IV2wbJ5APv-5hxtF4Z7_AfNr5FeCJL4DhIhn4J8MG8yb1lTnfxyprhLSYG5lLa200WAn-eR97x4RIBjHMRJa1JE1CEKDQGkvrZYeAd3SZZhrY7vpxarsh6pVHxJBUIZW2NJJp76EVX9ZnYzzuLhwwH23L0DtugNx9BvVW0je/dl5/d5/L2dBISEvZ0FBIS9nQSEh/
Vezi rubrica din josul paginii: "Contacte privind accesul la informaţiile de interes public". Ai si email si telefon.