Întrebare recomandată | addictedformetal a întrebat:

Salut.Este posibil ca o persoana sub 18 ani sa calatoreasca singura cu avionul. Daca da, de ce acte are nevoie?

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Pe cursele interne poti calatori singur, neansotit cu compania" Tarom"--- vezi, pe grupe de varsta conditiile de calatorie ale minorilor neansotiti:http://www.tarom.ro/......otiti.html

Pe cursele externe, fiecare companie de zbor are conditiile ei pentru calatoria minorilor neansotiti. In afara de acestea, pentru a iesi din tara ai nevoie:
* carte de identitate sau pasaport cu sau fara viza( depinde de tara de destinatie)
* declaratie notariala din partea ambilor parinti prin care isi exprima acordul cu privire la calatorie, statul de destinatie, perioada. In declaratie trebuie sa fie indicat un insotitor al minorului pe toata durata calatoriei ( poate fi personalul de bord al avionului )

| lpavel a răspuns:

Daca ai implinit 18 ani poti merge in tarile vecine sau Italia si ai nevoie numai de buletin! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste asta: http://www.tpu.ro/......e-si-pana/

| EMike a răspuns:

Sa calatoresti cu avionul ai voi, de la Bucuresti la Brasov, gratuit dar daca vrei sa iesi din tara iti trebuie procura din partea parintilor. Procura se face la notariat. Trebuie sa fie ambii parinti de acord ca tu sa parasesti Romania.

| MineaIonutDaniel a răspuns:

Trebuie sa implinesti 18 ani scuze

| neagucostel a răspuns:

Din Cate stiu trebuie sa ai liceul terminat pentru aprimi o viza de plecare. Daca vrei sa calatoresti singur e posibil sa nu poti.Momentan daca ai buletin poti merge doar in Bulgaria sau unul din vecini cei mai apropiati ai romaniei. Daca vrei sa pleci cu avionul Iti trebuie pasaport

| TheCreature a răspuns:

Nu se poate...trebuie sa fi cu o persoana mai mare de 18 ani si ai nevoie de imputernicire de la parinti pentru persoana care te insoteste, altfel nu poti merge nici unde.

| DeeaDeutsa56 a răspuns:

Heihappy Da, este posibilhappy Ai nevoie de imputernicirea parintilor, pasaport si certificat de nastere:*! Bafta

| enacheadrian27 a răspuns:

Este nevoie de buletin si pasaport. dar depinde daca esti intr-o excursie, tabara sau doar tu.

| danutzuzisdutzu a răspuns:

La varsta sub 18 ani din cate stiu eu ai nevoie de pasaport. Mai e nevoie de instiintarea parintilor sau insotitori inputerniciti de catre parinti sa aiba grija si viza. eu asa stiam big grin

| aidualcunaezerb a răspuns:

Poti pleca din tara daca ai sub 18 ani, dar iti trebuie procura de la ambii parinti, semnata la notariat prin care ei isi exprima accordul. Pe langa aceasta iti mai trebuie bineinteles si buletinul. Fundita?