| guy321 a întrebat:

Salut, fratele meu este în Anglia și trebuie să își facă pașaport in termen de câteva săptămâni, de ce acte are nevoie și unde trebuie să plătească și se poate ca el sa plece din țară după ce îl face și mama mea să îl ridice și apoi să îl trimită? Daca da, cum?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratele tau poate depune actele pentru pasaport si in Anglia, la o reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei si tot de acolo sa-l ridice. Este adevarat ca o sa coste ceva mai mult si o sa-l obtina intr-un timp mai lung, dar nu va costa mai mult decat drumul Anglia-Romania si retur.
Poate sa-l faca si in tara si sa lase o procura speciala celui pe care il imputerniceste sa-l ridice si sa-l trimita prin posta sau curier.
Actele sunt aceleasi in ambele cazuri, respectiv cartea de identitate, documentul de plata a taxei si pasaportul actual, daca il mai are.