| Robotzzzi a întrebat:

La noi in bloc se pune interfon.Pe familia mea si pe inca o familie din bloc nu o intrebato nimeni nimic despre interfon daca suntem de acord sau nu, nu ne-o dat nimic sa semnam etc...Au dreptul sa puna in terfon pe scara fara acordul familiei mele si familiei unui vecin? Nu ne-o intrebat nimeni nimic.Nu trebuie semnat un contract sau ceva de genu de fiecare locatari ai blocului?

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Legea nr. 230/2007: hotararile se iau cu 50+1 dintre proprietari. Faptul ca nu v-ati dus la sedinta in care s-a luat hotararea, asta-i vina voastra.

| anonimg a răspuns:

Nu ar trebui sa va suparati din pricina aceasta. Este adevarat ca au partea lor de vina ca nu v-au spus nimic.
In mod normal ar trebui sa va bucurati ca va pune interfon.

"Au dreptul sa puna in terfon pe scara fara acordul familiei mele si familiei unui vecin?" Nu stiu ce spune legea aici. Dar parerea mea personala este ca da; pentru ca statul roman incurajeaza orice mijloc de reducere al infractionalitatii. Si interfonul face parte din aceste mijloace, deoarece el nu este pus ca sa fie folosit pe post de telefon. big grin

Este normal ca sa te simti lezat ca nu ti s-a spus de interfon. Poate ca a omis, sau poate ca a facut-o intentionat; nu stim, Dumnezeu stie. Dar important este ca sa accepti ca ce s-a intamplat - s-a intamplat, si sa va impacati cu totii cu decizia luata de administrator si sa nu va mai framantati.

Acum iti mai dau iarasi un sfat. Nu este cazul ca sa faceti tam-tam pe problema aceasta. O consider o problema minora si totodata un lucru bun interfonul in scara.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Asa am patit si eu si m-am mutat.

| CuriousStuff a răspuns:

Traiesti intr-o democratie asa ca minoritatea se supune majoritatii. E totusi posibil ca daca refuzi sa nu-ti fie montat interfon, eventual poate o sa primesti o cartela daca ceva vecin e bun cu tine. Daca nu, stai afara pana iti deschide cineva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot monta si fara acordul tau daca majoritatea a fost de acord, DAR sunt obligati sa iti dea gratuit o cartela de acces, chiar daca nu platiti pentru montarea interfonului.

| onyvirus a răspuns:

Aveti asociatie e treaba cu 50+1 poti da asociatia in judecata dar nu prea ai castig

| onyvirus a răspuns:

Aveti asociatie e treaba cu 50+1

| JoKeRuLwTF a răspuns:

Nu prea ar trebui sa va ingrijorati pentru ca ei dau bani pentru a face interfon si sunt obligati sa va dea o cartela de acces.

| Trifan_Andrei_ a răspuns:

Măi oameni buni. Nimeni pe lumea asta, nu-ți poate restricționa accesul pe și spre proprietetea ta. Mai ales la bloc. Cum adică. Unul din proprietari spune NU, NU rămâne. I se încalcă un drept. Dreptul de a intra pe proprietatea lui, de a se folosi de ea. Prin urmare, nu poți pune încuietoare la ușa de la intrare în bloc. De unde prostia de, să fie de acord 50% + 1din proprietari. Citiți Constituția, nu doare.