| Anonim420420 a întrebat:

Salut. Lucrez in cadrul MAI. Am un unchi care are probleme cu politia/judecatoria. Cautat pentru ceva judecatoresc. Habar n-am. Ma va afecta cumva la locul de munca? Sau nu are treaba?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Raspunderea, indiferent ca este penala, contraventionala sau civila este strict personala, pentru faptele comise de persoana respectiva, in caztul expus de unchiul tau.
Asa fiind, daca nu ai participat la respectivele fapte si n-ai stiut de ele nu poti fi invinovatit de nimic si nu are de ce te afecta.

| darrio2007 a răspuns:

Asa ceva a fost inainte de 89. Acum nu ai treaba cu ce face unchiul, decat daca esti asociat cu el la motivul cercetarilor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Esti IT-ist in MAI, sau cum de vii sa intrebi civilii despre legislatia care ti se aplica tie?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Pai tu sa fii sanatos. Esti asociat cu unchiul ala in ceva afaceri, altceva decat legatura de sange? Daca nu, sanatate si virtute.

| mi25 a răspuns:

Depinde ce functie indeplinesti. Asemenea lucruri au influenta la ocuparea unor functii importante sau "sensibile".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar nu te va concedia pentru ca alti membri din familie au probleme cu legea, ar fi ridicol, doar nu e cazierul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca tu nu ai nimic de a face cu prostiile lui atunci nu iti fa griji. Nici barfa nu o sa fie de tine. Traim in Romania nu in corea de nord sa execute toata familia, aici poti sa fugi si de datoriile familiei

| antipast a răspuns:

Nu, stai calm?