| Husti_Ana_1976 a întrebat:

Salut, m-am dus la serviciu, m-am scanat, după 20 minute mi s-a făcut rău, m-am scanat de plecare,am plecat la medic,am primit concediu medical și pe ziua respectiva,iar când m-am întors la serviciu am fost anunțată că am o nemotivată pe ziua respectiva, deci am fost și scanată și am primit și medical pe ziua respectiva. Este legal?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai concediul medical si pe ziua respectiva atunci nu este legal sa fii pusa nemotivata. In orice caz trebuie sa-ti plateasca si ziua respectiva, conform certificatului de concediu medical.

3 răspunsuri:
| Husti_Ana_1976 explică:

Era într-o zi de luni, lucrez 8 ore, mă scanez când intru și când ies, in aceea zi mi s-a făcut rău, am mers la medic, am rămas pe medical până lunea următoare, când am mers la serviciu și am dus și medicalul.

| Husti_Ana_1976 explică (pentru Ioandelasal):

Cum mă afectează o nemotivată pe mine că angajat, sau societatea o poate anula? Mulțumesc!

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru Husti_Ana_1976):

Te afecteaza ca n-ai fi platita pentru ziua respectiva si chiar te-ar putea sanctiona disciplinar.
Sigur ca firma poate face corectarea, respectiv te trece in concediu medical si in ziua respectiva.