| alondrakiss a întrebat:

Am lipsit o zi de la serviciu.Imi cer concediu medical pentru ziua respectiva.
Altfel daca nu aduc concediu medical imi spun ca o va trece nemotivata.Eu am lipsit pe data de 31 mai.Ce solutie ar fi?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Poți să faci cerere de concediu fără plată (dacă ți se acceptă s-o faci ulterior). C.M. la o săptămână după „boală"... nu cred să reușești să obții de undeva.

| Raducons a răspuns:

Nu te ingrijora e doar un job, spune-le si tu ca pleci si gata nu-i mai pupati atata in fund, de aia isi bat joc cum vor de oameni.Sa o treaca nemotivata adica fara plata si gata care-i problema.Ce lucrezi de tii asa de mult la job.Iei concediu medical pentru o zi, isi bat joc de tine

| mihai69 a răspuns (pentru Raducons):

C.F.P. e una, absența nemotivată e alta; primul e un drept al salariatului, a doua este o încălcare de regulament intern / C.I.M.

| Raducons a răspuns (pentru mihai69):

Absenteismul la locul de munca in marile companii e in floare si nu o patit nimeni nimic din cate stiu. Daca o tin aia intr-una cu ziua aia lasa-i, in mod normal trebuia sa taie ziua si gata, l-a mine asa s-a intamplat.Trebuie sa anunti seful data viitoare si ai terminat.Cateodata chiar nu poti sa te duci si se poate intampla de pe o zi pe alta.Nu cred ca isi permit sa te compromita, dar asta tine de persoana, de functia pe care o are, de zona defavorizata daca e cazul

| alondrakiss explică (pentru Raducons):

La o firma de paza

| Raducons a răspuns (pentru alondrakiss):

Nu meita sa te rogi de ei, cauta alta firma si gata.Probail ca e un salariu de mizerie si au pretentii sa le faci minuni.Deaia le merge bine la unii!

| LaraClarice a răspuns:

Concediu de odihna sau fara plata.