| JustDavid69 a întrebat:

M-am înscris la școala de șoferi acum 7 luni apoi am întâmpinat niște probleme personale și nu am mai avut destul timp să continui. Am făcut doar orele alea de legislație rutieră ce se țin în școală și nu mi-am scos încă dosarul să merg să dau sala. Știu că expiră dosarul după 12 luni. Vreau să știu dacă se duce timpul de atunci când te înscrii la școală sau de atunci când iți scoți dosarul și dai sala? Mersi

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada de 1 an incepe sa curga de la terminarea scolii de conducere si nu de la inceperea ei, conform Regulamentului de aplicare a OUG 195/2002, citez:
„ART. 36.Cursul de pregătire teoretică şi practică în vederea susţinerii examenului pentru obţinerea permisului de conducere este valabil un an de la data absolvirii."

3 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Dupa ce termini legislatia se calculeaza.
Ai timp sa dai sala si o sansa la traseu.
Depinde acum si de oras.
In Pitesti de exemplu se fac programari la traseu dupa 3 de la sala, in alte orasa dupa o luna.
Poate ai noroc si iei din prima si sala si traseul.
Succes!

| Lioana a răspuns:

Timpul se scurge cu incepere de la data finalizarii orelor de curs, indiferent cand iti scoti dosarul.

| Mihaella4356 a răspuns:

Din momentul în care ai absolvit cursurile de legislație și orele de condus, dosarul este valabil un an. Adică nu conteaza când te-ai înscris la școală, conteaza când ai terminat ultima oră de condus.