Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Mama mea vrea sa intre in pensie anticipata. Intrebarea este mai poate sa lucreze? Nu in tara, ci in strainatate cu carte de munca in strainatate ara sa piarda pensia din Romania? Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai are dreptul legal sa lucreze, indiferent daca in tara sau strainatate, daca lucreaza isi va pierde pensia.
Doar in unele situatii se poate cumula pensia cu salariul, conform L.263/ 2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
  (2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5)."

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Conform legii are dreptul sa lucreze si dupa pensie. Nu poate pierde pensia deoarece se considera pensie suplimentara si se poate adauga anual la pensia actuala daca este in tara sau se poate scoate alta dupa 10 ani daca este in strainatate.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ioandelasal are dreptate! Trebuie sa recunosc ca am gresit. Uite: http://legestart.ro/......anticipat/
Scuze!