Întrebare recomandată | StefanDrg a întrebat:

Mama vrea sa stie daca poata sa iasa la pensie anticipata. Are 56 de ani, 20 de ani de munca in Romania ( grupa 2), 9 ani de munca in Italia, si are 6 copii. Funda!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 62.(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege."
ART. 63.La acordarea pensiei anticipate, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 62 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative."
In prezent varsta standard pentru femei este de 61 si stagiul complet de cotizare de 31 ani.
Asa fiind mama ta nu indeplineste conditia privind stagiul complet de cotizare, este de doar 29 ani si ar trebui sa fie de 39 ani, deci nu poate primi pensie anticipata si nici macar pensie anticipata partiala.

2 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

La 20 de ani de munca completi se adauga 5 ani pentru grupa de vechime. Deci 25. Cu cei 9 din Italia (numai daca a lucrat cu forme legale si numai daca a lucrat dupa ce Romania a intrat ca stat al UE) fac 34. Trebuie sa aiba 35 de ani vechime pentru a iesi la pensie. Ii lipseste 1 an.

| weloveit a răspuns:

O altă noutate este aceea că femeile care au realizat stagiul minim de cotizare de 15 ani şi au născut 3 copii pe care i-au crescut până la vârsta de 16 ani beneficiază de reducerea vârstei de pensionare cu 6 ani. Începând cu al 4-lea copil se adaugă câte 1 an în plus, pentru fiecare copil.