| DeyCj a întrebat:

În ce condiții se poate lucra în Italia dacă în România persoana respectivă are pensie de boală de gradul 2?
Se verifică dacă persoana respectivă are alte venituri cum ar fi pensia de boală?
Este vorba de mama mea care este bolnavă de ciroză, acum a plecat la muncă în Italia iar viitorii patroni vor să îi facă documente.Ce soluții ar fi ca aceasta să poată muncii acolo dar să nu piardă pensia de boală din România?
Mulțumesc anticipat

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca o sa fie angajata legal, avand in vedere boala. Pentru angajare va avea nevoie de un certificat medical ca este apta de munca ori pensia pentru incapacitate de munca de gr.II presupune ca nu este. Numai bine!

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Daca i se fac acte, se va afla in tara si i se va taia pensia. Daca va lucra,, la negru,, si se afla, va plati si din urma.Regret.