| anonim_4396 a întrebat:

Mi-a expirat permisul de conducere pe 4 martie si nu am mai avut cand sa il preschimb. Daca ma opreste politia pana la data de 16 septembrie cand am programare pot lua amenda?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, vei fi sanctionat, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 101.(1)Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul şi tractor agricol sau forestier cu permis de conducere a cărui valabilitate a expirat;"
Amenda este de la 870 lei la 1.160 lei. Daca o platesti in maximum 15 zile vei plati jumatate din minimul amenzii, respectiv suma de 435 lei.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca iei amenda

| johnnny123 a răspuns:

Tu ce crezi, poti lua amenda pentru ca circuli cu permisul expirat? Evident ca vei lua amenda.

"Codul Rutier menţionează că circulaţia pe drumurile publice având carnetul auto expirat constituie contravenţie şi se sancţionează cu amendă prevazută în clasa a III-a de sancţiuni.
Pentru clasa a III-a de amenzi se va penaliza cu de la 6 la 8 puncte-amenda.

6 x 145 = 870 : 2 = 435 lei în 15 zile lucrătoare
8 x 145 = 1.160 : 2 = 580 în 15 zile lucrătoare"

| JicaContra a răspuns:

Permis expirat de luni bune, daca era expirat ieri, poate te mai milogeai de militian, asa, nici nu se gandeste sa nu iti dea amenda!

| SDana a răspuns:

Evident!