| xxEmyx a întrebat:

Am și eu o întrebare, acum o luna mi-a fost suspendat permisul pentru 30 de zile, mâine sunt 30 de zile de când am predat dovada.
Dacă nu am plătit amenda pe care am primit-o când mi-a fost suspendat permisulpot sa merg vineri sa ridic permisul? Sau trebuie sa plătesc amenda?

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Platesti amenda. Daca o plateai in termenul de 15 zile, plateai jumatate. Dar asa o platesti integral.
Șofer de 2 lei.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Pana nu platesti INTEGRAL amenda nu ti se va elibera permisul!

Răspuns utilizator avertizat
| xxEmyx explică:

ART.244.
Permisul de conducere se restituie titularului de către autoritatea competentă pe raza căreia îşi are domiciliul sau reşedinţa, în cazul străinilor, când perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce a expirat. În această situaţie titularul permisului de conducere intră în posesia documentului prezentând dovada înlocuitoare a acestuia, în original, precum şi actul de identitate.