| dnzzzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Mi-am pierdut buletinul ieri, cum ar trebui sa procedez? Am mers la Evidență Populației și era închis. Cam în cât timp o sa primesc noul buletin? Eu peste o luna am bacalaureatul și am nevoie de ID acolo. Se plătește vreo taxa pentru ca l-am peridut?

9 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Nu, platesti 7 lei taxa de emitere. De obicei vine in 2 saptamani dupa ce depui cererea ca sa il faca si iti face poza si toate alea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea cartii de identitate se declara la SPCLEP in termen de 15 zile.
In mod normal CI se primeste in cca 8-10 zile de la depunerea actelor.
Pentru pierdere poti fi amendat, amenda este de la 25 lei la 50 lei.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Redau de pe pagina politieie:
ELIBERAREA ACTULUI DE IDENTITATE LA:
PIERDEREA, FURTUL, DISTRUGEREA SAU DETERIORAREA ACTULUI DE IDENTITATE
DEŢINUT ANTERIOR

DOCUMENTE NECESARE:

- cererea pentru eliberarea actului de identitate;
- actul de identitate şi cartea de alegător, dacă este cazul;
- certificatul de naştere şi certificatul de căsătorie, după caz, original şi copie;
- certificatul/hotărârea de divorţ, după caz, original şi copie;
- certificatul de deces al soţului/soţiei decedat/decedate, în cazul soţului supravieţuitor, original şi copie;
- certificatele de naştere ale copiilor cu vârsta mai mică de 14 ani, original şi copie;
- documentul cu care se face dovada adresei de domiciliu şi, după caz, cel cu care se face dovada adresei de reşedinţă, original şi copie;
- dovada eliberată de unitatea de poliţie unde a fost reclamat furtul, dacă este cazul;
- un document emis de instituţii sau autorităţi publice - paşaport, permis de conducere, legitimaţie de serviciu, livret militar ori diplomă de absolvire a unei instituţii de învăţământ, cu fotografie de dată recentă, original şi copie;
- chitanţa reprezentând contravaloarea cărţii de identitate.
Deasemnea MAI anunta ca in caz de pierdere se poate solicita un act. Ia legatura cu primaria de care apartii (birourile de eliberare a actelor de identitate apartin primariilor si nu politiei, cum gresit se crede).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apropo! Ai cautat sa fie deschis biroul sambata? Unde ai mai auzit tu asta?

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru Salontanul):

Am cautat pe internet și am găsit ca sâmbăta si duminica se soluționează cazurile de pierdere sau reînnoire CI

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

Uite un exemplu: https://bit.ly/3bG2X1E Unde vezi sambata si duminica? Spune-mi de ce primarie apartii si-ti spun eu orarul?

| sierra1 a răspuns:

" la Evidență Populației și era închis"

pe scurt: luni deschide

| dnzzzzzzzzzzzzzzz explică (pentru sierra1):

"Vor fi soluţionate numai cererile persoanelor care fie au actul de identitate expirat sau distrus, fie l-au pierdut." DUMB FvCK

| sierra1 a răspuns (pentru dnzzzzzzzzzzzzzzz):

" RomanianFighte; Mi-am pierdut buletinul ieri"

deci te incadrezi, care-i problema.
ce-i aia ce-ai scris: "RomanianFighte; DUMB FvCK"