| 4andrea567 a întrebat:

Buna TPU!
Daca mi-am pierdut buletinul si trebuie sa-mi fac unul nou, cum procedez?
Pot sa merg acolo de unde il iau (serviciul evidenta populației) si sa le spun ca l-am pierdut si fac altul pe loc?
(am programare deja facuta pentru acolo)
Va rog spuneți-mi!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pierderea se declara la serviciul de evidenta a populatie de la domiciliul tau si actele necesare sunt acelea care ti-au fost cerute si cand l-ai obtinut pe cel pierdut, in plus declaratia de pierdere.

| 4andrea567 explică (pentru Ioandelasal):

Deci trebuie declarat
nu iti scoate alt buletin la evidenta fara sa declari la politie pierderea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 4andrea567):

Trebuia declarat in termen de 24 de ore de la pierdere si NU la politie, ti-am spus ca la serviciul de evidenta a populatiei.

| 4andrea567 explică (pentru Ioandelasal):

Aaa deci doar daca iti este furat declari la politie. Daca l ai pierdut declaru la serviciul evidenta a populatiei.
Si daca am deja programare facuta dar am uitat sa ii anunt ca am programarea pentru ca mi am pierdut buletinul are ceva? ar trebui sa i sun si sa clarific?
Ps. programarea este facuta de mai bine de 2 sapt

| 4andrea567 explică (pentru Ioandelasal):

Apropo, are ceva daca il declar pierdut la politie totuși? sau trebuie la evidenta

| Ioandelasal a răspuns (pentru 4andrea567):

Poti sa spui adevarul, eu nu te pot sfatui sa minti cand l-ai pierdut.
In orice caz daca minti si CI era inca valabila, isi vor da seama de aceasta, respectiv ca l-ai pierdut mai demult si de aceea ai facut programarea.
Daca spui adevarul risti doar un avertisment sau o amenda mica, mi se pare ca maximum 80 de lei si poti plati jumatate din minim, respectiv vreo 20 de lei, daca o platesti in 15 zile.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu se poate, pierderea trebuie declarata la evidenta populatiei, de cate ori mai trebuie sa-ti repet?
In acest sens sunt prevederile OUG nr. 97/2005, privind evidenţa, domiciliul, reşedinţa şi actele de identitate ale cetăţenilor români, rep. in 2011, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 23
  (1) Titularii actelor de identitate, precum şi autorităţile publice prevăzute la art. 22 sunt obligaţi să ia măsuri pentru a evita deteriorarea, distrugerea, pierderea sau furtul acestora.
  (2) Furtul actului de identitate trebuie reclamat de către persoanele fizice şi autorităţile publice menţionate în alin. (1) la unitatea de poliţie pe raza căreia s-a produs, în termen de 24 de ore de la constatare, iar pierderea sau distrugerea documentului, la serviciul public comunitar de evidenţă a persoanelor de la locul de domiciliu sau reşedinţă."

suntserios
| suntserios a răspuns:

Eu aceeași procedură că atunci când l ai făcut pe cel pierdut. Mergi cu contractul de la casa sau cu proprietarul care te ia în spațiul. Nu se da pe loc.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, mergi la evidenta populatiei cu actele necesare si rezolvi.Nu esti nici prima nici ultima persoana in aceasta situatie.Stai linistita. Daca esti minora mergi cu un parinte.

| 4andrea567 explică (pentru dullcat):

Deci nu trebuie sa merg la politie sa completez diferite foi?

| Celestina003 a răspuns:

Mergi la Evidenta populatiei si-l declari pierdut, cerand emiterea unuia nou.

| 4andrea567 explică (pentru Celestina003):

Pot merge direct la evidenta populatiei? (desigur cu actele de care am avut nevoie cand l-am facut pe primul).
Nu trebuie sa merg si la politie? sa declar dispărut? ca mai apoi s aiau nu stiu ce foaie si sa o predau si pe ea la evidenta populatiei.
sau pot merge simplu

| SuperCoolDude a răspuns:

La politie te duci doar daca: vrei cazier, ai probleme cu raufacatorii, tu esti un raufacator sau cineva ti-a FURAT actul de identitate sau bunuri. Deci nu trebuie sa mergi la nicio politie sa faci nimic.

Tu trebuie sa ai actele cerute de evidenta populatiei si sa te duci la ei sa faci actele.
Acolo o sa primesti si informatii care sa te ajute, tu doar du-te si explica-le situatia sincer (ca l-ai pierdut).

Daca esti minora sub 18 ani va trebui sa fii insotita de un parinte, iar in unele cazuri trebuie sa fie si proprietarul contractului de casa acolo sa confirme pentru tine ca te ia in spatiu si ca procedura e legala. Dar daca sunt parintii tai, asta e o treaba ca si rezolvata.

Data viitoare nu il mai pierde. Se pierd multe minute pe la cozi si iti vei face multi nervi asteptand in cald.

Bafta