| Mariangrigore22 a întrebat:

Salut, mi se poate scadea nota la purtare daca ma adresez dirigintei cu "tu" si nu cu "dumneavoastra"?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca te adresezi o singura data nu vei pati nimic, cel melt te va avertiza sa folosesti pronimele de politete.
Daca totusi persisti te poate sanctiona disciplinar si sa-ti scada nota la purtare.

| Violleta2022 a răspuns:

Avertizment intai, apoi nota scazuta la purtare si daca continui nebuniile, exmatricularea.

| sierra1 a răspuns:

Grigore mamă, ești cel mai tare! like

| Mariangrigore22 explică (pentru sierra1):

Am pus numele grigore doar la misto pentru ca nu merge sa imi pun numele real aici?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă insiști și nu te corectezi, da.

| johnnny123 a răspuns:

De ce te-ai adresa dirigintei cu "tu"?

| Mariangrigore22 explică (pentru johnnny123):

Are pata pusa pe mine si vreau sa stiu daca pot vorbi cu "tu" pentru a o enerva sau sa vad cum reactioneaza

| anonimuIl a răspuns (pentru Mariangrigore22):

Nu îi răsunde urât.

| Wr3nch a răspuns (pentru Mariangrigore22):

Si tu ce ai facut de are pata pusa pe tine?

| johnnny123 a răspuns (pentru Mariangrigore22):

Are deja pata pusă pe tine, iar planul tău este să vezi dacă o poți enerva și mai mult?

Tu nu ești chiar cel mai strălucitor bec din lustră, nu-i așa?

| NisipLaMare a răspuns (pentru johnnny123):

Daca in aceea discutie ai inceput cu Dumneavoastra daca mai scapa cate un "Tu" nu e tragedie. Poti sa inlocuiesti "Tu" cu " Ați" tot in aceeasi discutie fiind.

| johnnny123 a răspuns (pentru NisipLaMare):

Citește ce a scris mai sus:
"Are pata pusa pe mine si vreau sa stiu daca pot vorbi cu "tu" pentru a o enerva sau sa vad cum reactioneaza"

Deci nu este vorba de a scăpa din greșeală un "tu". El vrea să facă chestia asta intenționat pentru a o enerva.

| NisipLaMare a răspuns (pentru johnnny123):

Atunci si-o face cu manuţa lui.

| ReddY25 a răspuns:

Nu am auzit de asta dar un coleg s-a scăpat odată și nu a pățit nimic

| anonimuIl a răspuns:

Noi aveam o profesoară care ne jignea tot timpul.

| Anonimul151 a răspuns:

Dacă ai respect nu ar trebui să vorbești cu diriginta ta cu "tu". Pentru că asta înseamnă că ești needucat.

E posibil să te avertizeze, iar dacă comportamentul tău va fi așa în continuare riști să ți se scadă nota la purtare.

Nu e ok să vorbești așa cu diriginta ta.

Pentru că:

1. Nu e de vârsta ta. Are o altă vârsta decât tine și ar fi mai bine să o respecti.
2. Nu ar trebui să o enervezi că așa vrei tu.

Dacă vorbești mai urat ( cu înjurături etc ), clar o să ți se scadă nota la purtare.

Exmatriculare nu mai există. Deci Violleta2022 zice doar prostii.

| SelenaTpu a răspuns:

Teoretic nu.
Practic...
Nu am văzut niciodată o scădere de nota la purtare chiar dacă în școală am văzut multe amenințări cu scăderea pentru prostii mult mai mari.
Și mi se pare că nuse scade asa usor