| MarioADV a întrebat:

Salut. O mica intrebare. Sunt incepator, si merg in oras cu 50km/h. Problema esta ca, aproape toti merg cu 60-70km/h si cam incurc traficu. Pana si tirurile ma depasesc. Faza e, eu nu merg in ritmu lor pentru ca mi-e frica sa merg cu viteza aia, ci pentru ca nu vreau amenda. Care sunt sansele sa iau fix eu amenda daca merg vreo 30-40 de masini la fel.

Răspuns Câştigător
| sweetys a răspuns:

Si eu merg in limitele impuse de lege. Daca vor sa mearga cu viteza au liber la depasit. Am mers si pe nationale, unde mi-a permis drumul m-am dat cat mai in dreapta si le-am facut semn sa o ia inainte. Nu imi complic viata atata timp cat sunt la limita superioara. Iti poti lua amenda daca nu esti in ritmul traficului, doar daca mergi cu 25 cand tu ai limita superioara de 50 -60.

4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Pana si tirurile ma depasesc

cu siguranta nu in oras, nu am vazut inca TIR sa depasesca in oras, iar pe drumurile de centura limita nu este de doar 50 km/h...ci putin mai mare, ca asa decid administratorii drumurilor conform legii

eu zic cat esti incepator sa mergi exact cum trebuie, nu trebuie sa iti faci griji ca te depaseste unul si altul, atata timp cat tu ai lamaia in geam nu iti face griji!

daca te inveti sa mergi tare asa vei merge mereu si nu este bine!

cazul meu happy

deci mai 'batraneste' ca este mai safe din multe puncte de vedere

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu trebuie sa incalci legea de dragul altora. Și totuși în ce oraș circuli tu de tirurile merg cu 70

| AdelinaC a răspuns:

Tu pastreaz limita legala in care trebuie sa te incadrezi. In caz ca te opreste politia nimeni din cei care te depasesc nu vor da cu subsemnatul, tu in schimb, da. Fiecare e pe cont propriu

| KovacsB a răspuns:

Verifica-ti si vitezometrul cu Waze de exemplu.
Poate ai alte anvelope sau poate sunt uzate si mergi practic cu 35 la ora.
Intr-un oras aglomerat poti sa blochezi traficul asa cum fac masinile de scoala sau de gunoi daca ies dimineata cand lumea trebuie sa ajunga la munca etc.
Radarul politiei are oricum o marja de siguranta nu am auzit pe nimeni sa ia amenda pentru 55 la ora.
Cu 61 am luat avertisment.
Daca esti suficient de atent o sa observi ca toti participantii la trafic in anumita zone,orase, tari etc merg toti la fel in flux.Si vine unul cu numere de Vaslui care este mai catolic decat Papa si le da el lectii de circulatie,
Merge incet unde nu este cazul da prioritate unde nu este cazul si creeaza numai neplaceri.