| anonim_4396 a întrebat:

Salut!
O sa am ocazia sa cunosc 2 avocati și as vrea sa-mi dati idei de câteva întrebări pe care as putea sa le adresez!
Mulțumesc!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Depinde din ce motiv ai aceasta ocazie. De unde sa stim noi ce intrebari le poti adresa!
Te poti intalni cu ei profesional sau altceva.

| Violleta2022 a răspuns:

Pune-i sa-ti povesteasca cum este profesia lor, cine stie, poate intr-o zi te apuci si tu de o facultate si ajungi avocat, daca-ti place ce auzi.

| johnnny123 a răspuns:

Wow, ce ocazie unică... să cunoști doi avocați.

Zici că urmează să-i cunoști pe Bob Dylan și pe Papa Francis.

De ce trebuie să le adresezi întrebări, și de ce trebuie să îți spunem noi ce întrebări să le adresezi? Dacă te interesează meseria de avocat, atunci vei ști și singur ce vrei să afli de la ei. Iar dacă nu te interesează subiectul, atunci ce rost are să le pui întrebări?

| Adrianxhx a răspuns (pentru johnnny123):

Frate hater ești!
Habar n am ce întrebări sa le pun în afara de : de ce ai ales sa fii avocat?
La ce trebuie sa dai admitere?
Ce salarii sunt?
La aceste pot afla răspunsurile online...
Ma gândeam ca poate sunteți și voi mai mari decat mine ca varsta și știți mai binehappy

| johnnny123 a răspuns (pentru Adrianxhx):

Păi dacă nu explici nici în ce context vei întâlni acei avocați, nici care este scopul întâlnirii și nici care este interesul tău în legătură cu acest subiect, de unde vrei să știm noi ce întrebări să le pui?

Dacă-i întâlnești la un botez, nu trebuie să le pui nici o întrebare legată de meseria de avocat, pentru că nu au venit acolo să-i stresezi tu cu întrebări.

Dacă-i întâlnești în cadrul unei activități educaționale și ești interesat de meseria de avocat, atunci trebuie să-i întrebi ce vrei TU să afli despre meseria de avocat (noi nu avem de unde să știm asta). Iar dacă nu vrei să afli nimic, atunci nu trebuie să întrebi nimic.

| Adrianxhx a răspuns (pentru johnnny123):

Având in vedere ca nu am specificat ca ma întâlnesc pentru o afacere, de exemplu,,, trec printr-un divorț, ce întrebări sa adresez avocaților?"
M am gândit ca se înțelege ca e la modul general!
Plm...

| johnnny123 a răspuns (pentru Adrianxhx):

Aham, deci te întâlnești cu doi avocați "la modul general", fără să ne poți da alte detalii, dar vrei să știi de la noi ce întrebări trebuie să le pui...

Are foarte multă logică.

| darrio2007 a răspuns (pentru Adrianxhx):

Cati din noi crezi ca am vorbit cu niste avocati „la modul general", in afara de probleme juridice sau probleme personale care necesita un avocat. De exemplu, un divort. Dupa ce ca nu dai anumite detalii, vrei si pareri, dar tot tu esti deranjat ca nu te lamureste nimeni. Esti patetic!