| justiustyn a întrebat:

Pentru dosarul de bursa sociala, se vor lua in considerare ca venituri si valoarea tichetelor de masa?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Tichetele de masa sunt reglementate prin Legea 227/2015 privinf Codul Fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare si prin Legea nr. 142/1998. Conform Codului Fiscal, art. 76, alin.(3), lit. h), tichetele de masa reprezinta avantaje, in bani sau in natura, primite in legatura cu salariul si supuse impozitarii pe acesta.
Fiind venituri salariale si impozitate, se iau in considerare.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se vor lua in considerare, avand in vedere si prevederile Anexei 1 la HG 558/1998, citez:
"9. Pentru determinarea venitului mediu net lunar pe membru de familie se vor depune acte doveditoare la începutul fiecărui trimestru.
  La stabilirea venitului mediu net lunar pe membru de familie se iau în calcul toate veniturile cu caracter permanent, realizate de membrii familiei, cu excepţia alocaţiei suplimentare pentru familiile cu mulţi copii."