| pocandpoc a întrebat:

Daca ma prind cei de la fisc ca nu ma incadrez la dosarul de bursa, ce se intampla. Parintii mei au venituri, dar au scris k nu au venituri...

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu nu o sa mai primesti bursa si o sa trebuiasca ca parintii sa restituie sumele primite.
In schimb parintii risca sa fie cercetati si condamnati penal pentru fals in declaratii, conform art.292 Cod penal, citez:
"ART.292. Falsul în declaraţii
Declararea necorespunzãtoare adevãrului, facutã unui organ sau instituţii de stat ori unei alte unitãţi dintre cele la care se referã art.145, în vederea producerii unei consecinţe juridice, pentru sine sau pentru altul, atunci când, potrivit legii ori împrejurãrilor, declaraţia fãcutã serveşte pentru producerea acelei consecinţe, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendã."
Daca dosarul este pentru bursa sociala ori pentru "Bani de liceu" sfatul meu ar fi sa-ti retragi dosarul, daca l-ai depus. Numai bine!

| pocandpoc explică (pentru Ioandelasal):

Da pentru "Bani de liceu" daca parintii mei da.u decalratii la fisc k nu venit....astia cauta pe loc sa vada daca ai?

| Ioandelasal a răspuns (pentru pocandpoc):

Declaratiile pentru "Bani de liceu" nu se dau la fisc ci la un notar public si sunt acte autentice. De asemenea trebuie sa existe la dosar si o adeverinta de la administratia financiara si acolo vor scrie ca parintii au venituri, asa ca ii prinde foarte usor ca au mintit in declaratia notariala.

| pocandpoc explică (pentru Ioandelasal):

Mi-a spus diriginta mea....ca doar de la notar si de la fisc declarati ca nu au venit