| AbdulCh221982 a întrebat:

Salut!
Poti conduce un motor/atv fără carnet? Nu pe străzi publice!

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Il poti conduce pe drumurile care nu sunt publice, terenuri virane, camp, curte, etc.
Conform OUG nr.195/2002, rep. în 2006, cu md. şi compl. ulterioare, citez:
"14. drum public - orice cale de comunicaţie terestra, cu excepţia căilor ferate, special amenajată pentru traficul pietonal sau rutier, deschisă circulaţiei publice; drumurile care sunt închise circulaţiei publice sunt semnalizate la intrare cu inscripţii vizibile;"

| AbdulCh221982 explică (pentru Ioandelasal):

Si conteaza daca motorul e de 125 cc?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AbdulCh221982):

Nu conteaza, atata timp cat nu circuli cu el pe drumuri publice.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu poti conduce un motor sau ATV fara permis, decat in curtea personala.

| AbdulCh221982 explică (pentru Violleta2022):

Pai mai sus mi-a zis ca pot daca nu e strada publica

| Violleta2022 a răspuns (pentru AbdulCh221982):

Explica-mi si mie, cum duci ATV-ul pe camp, de acasa de la tine?
Il iei in spinare pana acolo?
Nu cumva iesi pe drum public?
Fara nici o problema poti sa te plimbi cu el prin curtea voastra, dar daca ai iesit cu el pe ulita, este deja drum public si este interzis, putand sa ai dosar penal si puscarie de la 1 al 5 ani.
daca vehiculul nu este inregistrat legal, si acolo ai de suferit, ac este alta lege si alta penalitate.

iata legea aici:
https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-335

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Daca e intr-o curte privata sau pe camp nu te deranjeaza nimeni.

| libearcafan2002 a răspuns:

Merge si cu si fara, daca privesti din punct de vedere legal, nu este o problema, daca e moral, atunci ar trebui sa stii ca dumnezeu este sus si ne priveste pe toti
sa mor in seara asta fac infarct de la ras