| Cupă_Daniel_1992 a întrebat:

Prietena mea a rămas însărcinată (nu suntem căsătoriți) și am o nedumerire referitor la concediul maternal, respectiv indemnizația de creștere a copilului.
Ea lucrează de mai puțin de o lună de zile și, din câte știu din legislația în vigoare, indemnizația se raportează la cel puțin 12 luni din ultimii 2 ani înainte de nașterea copilului. Or, dacă facem un mic calcul, ea nu va reuși să le facă pe cele 12 luni la firma asta și vechime din trecut n-ar prea avea (a lucrat în trecut doar 4 luni la o bijuterie și a făcut o postliceală de asistenți medicali).
Eu, la rândul meu, sunt polițist și nu știu dacă ar fi o alegere bună să stau eu acasă, pentru că nu știu dacă suma indemnizației se ridică la nivelul salariului.
M-am lungit... Ceea ce voiam să întreb, poate beneficia de indemnizație dacă are vechime sub 12 luni? De ce alte drepturi mai poate beneficia?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Perioada scolii postliceale constituie o perioada asimilata cu cea in care a lucrat si se ia in considerare, chiar daca nu ar fi lucrat. In cazul expus se va aduna la perioada care a lucrat si va lucra pana la nastere, astfel ca va avea dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.
In cazul tau nu este necesar sa obtii acest concediu pe toata perioada de 2 ani, este destul sa obtii o luna si apoi te reintorci la serviciu si primesti stimulentul de insertie pana ce copilul face 2 ani.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Nu are dreptul la concediul de maternitate si indemnizatia pentru acesta, daca nu are cel putin 6 luni lucrate din ultimele 12 luni anterioare acordarii acestuia.
2.Ar putea beneficia de concediu si indemnizatie de crestere a copilului daca a terminat scoala postliceala in acest an, avand in vedere prevederile OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2.(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, au realizat timp de cel puţin 12 luni venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările şi completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creşterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum şi de o indemnizaţie lunară.
(5) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
m) frecventează, fără întrerupere, cursurile de zi ale învăţământului preuniversitar, inclusiv în cadrul programului "A doua şansă", sau, după caz, universitar la nivelul studiilor universitare de licenţă ori de master, precum şi ale învăţământului postuniversitar la nivel de masterat, organizate potrivit legii, în ţară sau în străinătate, într-un domeniu recunoscut de Ministerul Educaţiei Naţionale, cu excepţia situaţiei de întrerupere a cursurilor din motive medicale;
n) au calitatea de doctorand, în condiţiile prevăzute de Legea educaţiei naţionale nr. 1/2011, cu modificările şi completările ulterioare;"
Daca nu se incadreaza va beneficia doar de alocatia de stat pentru copii. In schimb tu ai putea beneficia de stimulentul de insertie.

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Da, a terminat școala postliceală anul acesta, momentan, profesează în domeniu, dar dacă vorbim de 6 luni vechime, probabil le va împlini la firma actuală. Credeam că va trebui minimum 12 luni vechime.
Totuși, a terminat postliceala anul acesta, 2020, iar copilul se va naște în 2021. Mă depășește un pic explicația ta.
Referitor la stimulentul de inserție, dacă am înțeles exact această oportunitate, ar însemna ca eu să îmi iau concediu paternal și să revin la lucru până la împlinirea termenului de 2 ani?

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Vă mulțumesc frumos!

| Cupă_Daniel_1992 explică (pentru Ioandelasal):

Referitor la litera m), menționez că ea a terminat postliceala în anul 2020, în prezent este angajată pe perioadă determinată, deci nu mai frecventează, cum ne spune articolul de lege.
Mi s-a spus de la CAS, totodată, că nu poate beneficia de concediu maternal dacă nu are 6 luni de zile în ultimul an (a dus la bun sfârșit primul contract pe 3 luni, acum se află la al doilea contract, tot pe 3 luni). La terminarea contractului, ar fi deja în luna 7-a și nu intenționăm să stăm până atunci, deoarece serviciul implică tură de 24 de ore, ore de noapte, etc.
Am luat în calcul și riscul maternal, dar dacă îl luăm, de exemplu, luna viitoare, vechimea îi merge în continuare? Adică, dacă mă fac înțeles, stând în risc maternal, contractul se suspendă sau curge de la sine până la expirarea lui și, implicit, am face și cele 6 luni de zile necesare concediului maternal?
Sunt foarte încurcat și nu știu cum să procedez.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Da, concediul de risc maternal va constitui o perioada asimilata si se va lua in considerare.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Cupă_Daniel_1992):

Perioada scolii postliceale constituie o perioada asimilata cu cea in care a lucrat si se ia in considerare, chiar daca nu ar fi lucrat. In cazul expus se va aduna la perioada care a lucrat si va lucra pana la nastere, astfel ca va avea dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului.
In cazul tau nu este necesar sa obtii acest concediu pe toata perioada de 2 ani, este destul sa obtii o luna si apoi te reintorci la serviciu si primesti stimulentul de insertie pana ce copilul face 2 ani.