| Deji_Emanuel-Andrei_2001 a întrebat:

Salut! Răspund la sondaje online și câștig uneori bani din acestea. Întrebarea mea trebuie declarate la ANAF și plătit impozit? Dar dacă donez sânge și primesc acele tichete in valoare de aproximativ 67 - 68 de lei se declară și se plătește impozit?

21 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Da, venitul trebuie declarat si sa platesti impozit.
2. Tichetele primite pentru donarea de sange nu trebuie declarate, deoarece nu se impoziteaza.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Da castigurile din sondaje trebuie declarate. Însă îmi vine greu sa cred că faci mai mult de 30lei încât să ii pese cuiva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La donat sânge, nu. Veniturile ce depășesc 500 lei anual se impozitează.

Răspuns utilizator avertizat
| Tudy000 a răspuns:

Pana la 500 de euro pe luna castigati din negru sau alte surse nu trebuie declarati sau platit impozit, ce dapeste 500 de euro trebuie declarat la finante si platit darile.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tudy000):

Care e baza legislativa in ceea ce afirmi?

| Tudy000 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am citit, m-am documentat, nu e greu sa scrii pe google ce nu impoziteaza statul si pana la cat pot castiga fara sa declar, pentru ca urma sa ma bag si eu, nu la sondaje dar la ceva unde nu trebuie sa ma angajez si castigurile saptamanale erau destul de maricele

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Tudy000):

Si nici nu e greu sa gasesti timpenii pe Google. Da link direct, te rog. De exemplu la crypto se impoziteaza tot ce cistigi peste 600 RON ANUAL. Nu vad de ce la activitati independente ar fi altfel, ba chiar dimpotriva...

| suntserios a răspuns (pentru Tudy000):

Nu mai inventa legi și nu mai scrie prostii sa dezinformezi lumea.

| goguPatent a răspuns (pentru Tudy000):

Daca ar fi dupa capul tau atunci nici salariu minim pe economie nu ar trebui impozitat.
hahahahah

asa e tata cand nu ai lucrat o zi din viata ta dar dai sfaturi la altii

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tudy000):

Toate veniturile trebuiesc declarate, chiar si 1 leu, chiar daca nu platetsi impozit la ei.

| Tudy000 a răspuns (pentru suntserios):

Gata mai oameni, cu calm, am vrut sa zic Lei nu Euro, 500 de lei daca faci pe luna nu trebuie sa-i declari

| Tudy000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Atata timp cat suma facuta nu e impozitata nu are rost sa faci drumul sa-i mai declari, nu e logic?

| suntserios a răspuns (pentru Tudy000):

Si tot ai gresit. Nu e vorba nicaieri de 500 lei pe luna. Sunt 600 lei si sunt pe an, si e vorba doar de anumite venituri.

| Tudy000 a răspuns (pentru suntserios):

Da-mi un link poate e acolo unde am citit si eu si nu mai tineam minte ce si cum.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tudy000):

Vezi ca platesti amenda la ANAF penrtru nedepunerea declaratiei de VENIT! Nu, nu este logic sa nu faci ce cere legea!

Ca cetatean roman ai obligatia sa DECLARI si sa depui adeverinta de venit in fiecare an, indiferent ca tu castigi 1 leu sau 100.000 mei, ca vei avea taxe de platit sau nu.

| Tudy000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Momentan toti banii pe care ii fac sunt intr-un serviciu unde sunt angajat, nu lucrez la negru sau sa fac bani din alte activitati.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tudy000):

Atunci raportarea o face firma care te-a angajat.
Dar cei care fac bani online din orice nimic, au obligatia sa raporteze la anaf fiecare leut incasat.
Impozitarea se face diferit in functie de sumele castigate. Evident pentru o suma foarte mic inacasata nu se impoziteaza nimic, dar tot ai obligatia sa declari suma respectiva, fiindca anaf-ul are acces la contul tau bancar si te poate oricand verifica si amenda.
Ma rog, am vorbit la modul general, nu m-am referit la tine... de altfel s-a anuntat non stop aceste reguli si informarea a aparut atat online, cat si la televizor, explicand tuturor ca ei pot verifica acum toate conturile bancare chiar si Paypalul si bani facauti din criptomonede.

https://www.zf.ro/......e-19858574

https://www.digi24.ro/......or-1432165

| Daniel2748383 a răspuns:

Salut!

In legătură cu sondajele plătite, nu trebuie sa le declari la ANAF, deoarece cel mai probabil venitul pe care îl produci din acest serviciu este modest.

Totodată, la tichetele precizate de tine, acestea sunt oferite de stat, astfel nu trebuie declarate.

Ce ți-am adus la cunoștință este o părere personală, dar poți căuta și identifica nelămuririle tale pe site-ul ANAF-ului.

Te salut!

| mihaela10inta a răspuns:

Nu stiu despre.banii castigati din sondaje dar tichetele masa nu sunt impozabile.