| LambreaAdrian a întrebat:

Salut,

Recent am inregistrat pe site-ul Autoritatii Aeronautice o drona, am platit taxa insa nu stiu de unde sa iau acel numar de inmatriculare care se lipeste pe drona. Va rog ajutor cu niste informatii, oare vine prin posta sau curier?

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Salut, vin cu un copy-paste s-ar putea sa te ajute :

"CERERE DE REZERVARE A INSEMNELOR DE INMATRICULARE / IDENTIFICARE

Nu este nimic complicat. Aveti de completat, dupa cum urmeaza:
Tipul aplicatiei (aveti de bifat una din cele 2 variante: identificare initiala sau reinscriere in Registrul Unic de Identificare a Aeronavelor Civile)
Detalii privind aeronava (fabricant, model, destinatia, seria de fabricatie, masa maxima la decolare, culoare si insemne de identificare, daca e sau nu constructie de serie)
Detalii privind operatorul aeronavei (se completeaza doar in cazul in care operatorul aeronavei difera de proprietar) (nume, adresa, adresa de email, telefon). In acest caz mai trebuie atasata o imputernicire semnata/stampilata de proprietar, cum ca responsabilitatea operarii aeronavei apartine pilotului. Aceasta imputernicire trebuie insotita de o copie a certificatului de identificare a firmei (daca este cazul), dovada priprietar (factura) si o copie de pe Cartea de Identificere a pilotului.
Lista de verificare a cererii aveti de bifat (cererea este corect completata, documentele privind identitatea si/sau eligibilitatea titulatului identificarii au fost anexate, fotografia aeronavei, chitanta platii in contul AACR (90 euro+TVA))

Toate acestea trebuie trimise catre AACR la adresa de email drone@caa.ro In mod normal, in termen de 5 zile lucratoare dosarul este solutionat si va trebui sa va prezentati personal la sediul Autoritatii Aeronautice Civile din Bucuresti, cu drona la identificare. Acolo se verifica seriile, se ataseaza un mic cip pe drona, de lipesc numerele de inmatriculare pe drona, sa semneaza de primire pentru Certificatul de inregistrare. Toata treaba dureaza 10-15 minute.
Asta e tot! "

https://www.eyeinthesky.ro/cum-se-inmatriculeaza-o-drona/