| Hexcore a întrebat:

Salut, recent, s-a anuntat ca David Popovici va primi,pentru performantele sale, Ordinul Steaua Romaniei in rang de cavaler. Eram curios care este cel mai inalt rang pe care Ordinul Stelei Romaniei il are. Pe internet scrie ca este Marea Cruce(ordinea fiind,de sus in jos, Marea Cruce,Mare ofiter,Comandor,Ofiter, Cavaler), dar Marea Cruce are, de altfel, si cei mai multi detinatori. De asemenea, am vazut ca exista si rangul de Colan pe care il primesc, exclusiv, presidintii altor tari, din partea Romaniei. Imi poate explica cineva cum sunt puse?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Rangul mai inalt este cel cu colan, conform L.29/2000, privind sistemul naţional de decoratii al României, rep. in 2012, citez:
"Art. 10. — (1) Ierarhia fiecărei decorații, în ordine
descrescătoare, este următoarea:
I. Ordine naționale:
1. Ordinul Steaua României, instituit prin Ordonanța de
urgență a Guvernului nr. 11/1998 pentru reinstituirea Ordinului
național Steaua României, republicată, cu modificările ulterioare,
cuprinde 6 grade:
a) Colan;
b) Mare Cruce;
c) Mare Ofițer;
d) Comandor;
e) Ofițer;
f) Cavaler."