| nirocino a întrebat:

Care titlu este cel mai înalt în Anglia: "Comandor al Ordinului Imperiului Britanic", "Ofițer al Ordinului Imperiului Britanic", "Knight Bachelor" sau "Sir"?
Dau fundă! happy

Răspuns Câştigător
| JackR a răspuns:

C.B.E. (Commander of the Most Excellent Order of the British Empire) este cel mai inalt rang, din cele enumerate de tine.
O.B.E. (Officer of the Most Excellent Order of the British Empire) este rangul imediat inferior.
Knight Bachelor este rangul de baza, pentru cei care primesc un tilu nobilair, dar care nu fac parte din nici un ordin (ex. nu sunt inclusi in Most Excellent Order of the British Empire)
"Sir" nu este un rang, este modul oficial de a arata detinerea unui titlu nobiliar (echivalentul gradelor universitare Prof. Dr. xx sau militare Col. xx).

| nirocino explică (pentru JackR):

Ok, am gasit si eu ceva, grade si titluri de onoare:

- Ordinul cavalerilor - pentru contributia remarcabila in arta, stiinta, medicina sau management public.
- Knight sau Sir (pentru barbati) si Dame (pentru femei) - pentru realizari deosebite si un efort continuu care necesita daruire in orice domeniu (de obicei) la nivel national. Aceste premii pot fi abbreviate astfel: KBE (in engl. Knight of the British Empire) si DBE (in engl. Dame of the British Empire), iar titularii lor pot folosi Sir si Dame inainte de nume. De exemplu, asa cum face cantaretul "The Beatles", Sir Paul McCartney, colegul sau de la "Rolling Stones", Sir Mick Jagger, Sir Elton John, Sir Rod Stewart, etc., actrita Dame Helen Mirrem (din filmul "The Queen") si Judi Dench („James Bond"). Apropo, daca aceste titluri nu au fost primite de cetateni in Marea Britanie sau in alte tari, care sunt conduse de Regina Elisabeta a II, ei nu le pot folosi inaintea numelui, ci doar dupa nume. Aceasta onoare, de exemplu, a avut-o Bill Gates, Bob Geldof si Arsene Werger.
- Alte premii de nivel inferior sunt: „Commander of the British Empire" (CBE), „Officer of the BE" (OBE), „Member of the BE" (MBE).

De exemplu, Eric Clapton a primit două onoruri regale:
Comandant al Ordinului Imperiului Britanic sau CBE (2004) si Ofițer al Ordinului Imperiului Britanic (OBE) (1994).
Dacă va fi onorat din nou, va primi titlul de cavaler. Atunci el va fi cunoscut ca Sir Eric Clapton.
Aceasta ar fi diferenta...

| JackR a răspuns (pentru nirocino):

Da, ai dreptate! Mea culpa!
Era vorba de K.B.E. (Knight Commander of the Most Excellent Order of the British Empire). Omisesem "Knight". sad

Ordinea corecta ar fi:
- K.B.E.
- Knight Bachelor
- C.B.E.
- O.B.E.

| JackR a răspuns (pentru JackR):

Addendum:

Numai cei din primele doua ranguri au dreptul sa adauge "Sir" in fata numelui.