| Eduard01115 a întrebat:

Salut, să zicem că am fost prins la volanul unei mașini, eu având doar 15 ani și nu posed nici un carnet de conducere de nici un fel.
Ce vreau să știu este cât timp nu pot să dau de permis, când mi se șterge cazierul și dacă mă afectează la locul de munca in viitor, eu vreau să mă fac șofer pe tir (încă am 15 ani)
Dosar de finalizează undeva prin toamnă că durează până strâng domni dovezi și ce etape mai trebuie să se îndeplinească.

Răspuns Câştigător
| aNdr3i1947 a răspuns:

Deci, nu ai voie sa dai de permis de orice fel 5 ani de la împlinirea vârstei de 18 ani. Sa fiu mai clar după ce faci 18 nu ai voie sa dai 5 ani pentru permis.
Te vei putea înscrie la o școală de șoferi abia la vârsta de 23 ani.
Sper ca te-am ajutat!

| Eduard01115 explică (pentru aNdr3i1947):

Da, până la 23 de ani mai este laughing

| suntserios a răspuns (pentru aNdr3i1947):

De ce nu are voie 5 ani. Ce lege zice asta?

| aNdr3i1947 a răspuns (pentru suntserios):

Asa este legislația. Nu hotărăște nici-un judecător cât nu are voie sa dea de permis.

| suntserios a răspuns (pentru aNdr3i1947):

Perfect daca asa e legislatia.
Poti te rog sa imi zici ce lege zice asta mai exact?

| aNdr3i1947 a răspuns (pentru suntserios):

Nu știu exact numărul legii, dar sigur o găsești în codul pedal. Plus ca am avut o cunoștință cu o astfel de problemă.

| suntserios a răspuns (pentru aNdr3i1947):

Poti sa o cauti daca exista... nu ma grabesc.

| suntserios a răspuns (pentru aNdr3i1947):

Adica ma gandesc ca i ai zis omului informatia asta citind macar odata articolul ala de lege, nu asa din auzitele tale. Deci nu e foarte complicat sa il cauti... zic eu

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Art 66 lit i cod penal
Dar evident, instanta decide

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai scrie clar acolo de la 1-5 ani DACA si CAT stabileste un judecator. Doar ca omul a pus el verdictul din prima 5 ani

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

A avut el un prietenwinking

17 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Dar cum te-au prins de curiozitate?

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, cazierul nu se strege niciodata, cu el ramai pe viata si evident, te va efecta in anumite pozitii, unde nu vei putea merge niciodata: armata, securitate, militarie.
Pentru meseria de sofer pe tir, trebuie sa ai minim 20 de ani si sa ai scoala de soferi facuta si permisul de conducere luat.
La 15 ani poti sofa doar o bicicleta, sau o trotine - fara motor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Judecătorii vor hotări cat sau daca nu vei putea da de permis.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci pe româneste ai b..lito, cine te a pus sa te sui la volan la 15 ani?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca si cazierul "se sterge"
Cel mai probabil, in cazul tau, in 3 ani -165 cod penal