| Termo7 a întrebat:

Salut, stau in chirie in Cluj si vreau sa renunt la ea din cauza nebuniei cu pandemia, nu am contract facut cu proprietarul, deci nu am nici garantie la el si chiar in aceste vremuri cere pret integral, ba chiar chiria pe luna urmatoare in avans. Intrebarea mea este daca pot sa plec de acolo fara obligatii, cum ar trebui sa procedez, si de ce acte am nevoie ca sa pot sa ma duc din alta localitate sa imi iau lucrurile de acolo?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai contract, poti pleca oricand. In schimb asigura-te ca-l anunti si ca lasi casa curata, sa nu cheme Politia ca ai facut cine stie ce in casa lui.

| AlinMrs a răspuns:

Daca nu ai contract poti pleca pur si simplu, depinde cum te intelegi cu el. In general cu ceva timp inainte ex 2 saptamani se anunta plecarea (notice), pentru a duce la cunostinta si in felul asta proprietarul va putea cauta un alt chirias in prealabil, il va scuti de ceva timp. Dupa iti iei lucrurile si pleci.