| jon987654321 a întrebat:

Salut,stie careva ceva informatii despre viza de flotant, sunt in alta tara si as vrea sa fac niste treburi dar am nevoie de viza de flotant in Romania distanta de la domiciliu meu in orasul in care vreau resedinta e cam mare, are cine sa ma ia in spatiu pentru viza dar in afara de buletin as avea eu nevoie de alte acte? Ceva la mine din oras ca nu as vrea sa mai pierd 10-11ore pe drum pana la mine si cam cat dureaza sa elibereze viza?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la evidenta populatiei cu persoana care te ia in spatiu, depuneti o cerere si in 7 zile ai bultinul cu viza inapoi

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Pentru viza de flotant trebuei sa te deplasezi personal la ghiseul de la Evidenta Populatiei sis a depui actele, impreuna cu cel acre te ia in spatiu, care trebuei sa semneze formularul si trebuei sa prezinte actul de propietate al casei, dovedind ca el (ea) este propietara.
Din pacate, nu ai de ales sa-ti faci viza prin posta, doar personal mergand la Politie si depunand actele si in termen de 7 zile, fiind acolo sa-ti ridici buletinul cu noua adresa, tot in persoana, evident ori lasi procura notariala unei rude, sa-l ridice.
Din pacate, chestia cu viza de flotant intr-un oras necunsocut, fara sa cunosti pe cineva, nu face sens pentru nimeni si nu cred ca te va lua nimeni in spatiu, asa, pe necunoscute.