| Sonny a întrebat:

vreau sa iau pe cineva in chirie intr-un spatiu ( apartament ), persoana respectiva vrea sa isi faca un PFA ( persoana fizica autorizata ), fiindca vrea sa porneasca un mic atelier de imbracaminte, in cadrul acestui spatiu.
Vreau sa stiu daca ea are nevoi de viza de flotant, pentru a putea infiinta acest PFA ( persoana fizica autorizata ), sau de ce acte are nevoie de la mine?
As mai avea o intrebare.
La ce riscuri ma-s supune daca i-as face o viza de flotant fara contract de inchiriere?
Ce as avea de pierdut daca i-as face viza de flotant, pe contract?
Multumesc, anticipat. O zis buna!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru dovada sediului ca PFA ii trebuie contract de inchiriere, inregistrat la Administratia financiara si pentru chirie vei plati impozit de 16% pe an. Nu este necesara viza de flotant, daca nu va locui acolo, daca locuieste este nesara si viza. Pentru atelier ii trebuie si acceptul vecinilor. Nu-i poti face viza de flotant fara inchiriere, decat daca il primesti in spatiu, printr-o declaratie, aceasta este pe durata nedeterminata si exista riscul ca va fi greu de evacuat daca te razgandesti. Numai bine!

1 răspuns:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Nu este obligatoriu sa-i faceti viza de flotant pe domiciliul dumneavoastra. Trebuie sa faceti un contract de concesionare prin notariat in care stipulati sa plateasca toate utilitatile, plus chiria lunara pe care trebuie sa o declarati la circa financiara.