| Geo313 a întrebat:

Stie cineva cum pot face "dovada platii contributiei in cazul in care am obtinut venituri din munca", imi trebuie pentru CAS (Casa de Asigurari de Sanatate), mai exact, pentru eliberare adeverinta de asigurat.De unde pot scoate acest act si care sunt modalitatile de obtinere? Funda! Multumesc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Adeverinta o obtii de la locul de munca, daca esti salariat.
Poti vedea daca esti asigurat in felul urmator:
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.

| Geo313 explică (pentru Ioandelasal):

Multumesc, am rezolvat.

4 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vezi, încearcă să dai de Ioandelasal și să vorbești cu el, el le are cu legislația și cu actele.
Mult Succes. Îl găsești pe la Legislație

| Geo313 explică (pentru Azµre):

Multumesc pentru raspuns, numai bine.

| allex20n a răspuns:

Incearca la medicul de familie. ei au acum toata baza de date a CAS. poate iti poate da el adeverinta.