| Danyklss a întrebat:

Salut, stie cineva daca cu categoria B1 pot conduce un atv cu capacitatea de 275cm³(linhai worker), greutatea de 312 kg si viteza declarata de 62km/h?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Codului rutier, citez:
"e)categoria B1: cvadricicluri a căror masă proprie nu depăşeşte 400 kg (550 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri), neincluzând masa bateriilor în cazul vehiculelor electrice şi care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă maximă nu depăşeşte 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală continuă maximă nu depăşeşte 15 kW;"
Dupa cum observi la aceasta categorie sunt prevazute doar greutatea si puterea motorului, nu conteaza CC sau viteza.
La greutate se incadreaza, depinde daca se incadreaza si la puterea motorului. Daca se incadreaza il poti conduce cu categoria B1, daca puterea motorului este mai mare si nu poate fi limitata atunci ai nevoie de categoria B.

1 răspuns:
| Danyklss explică (pentru Ioandelasal):

Am uitat sa mentionez, are 13kw, deci se incadreaza! Mersi fain de ajutor!