| ColesniucSonia1979 a întrebat:

Stie cineva dacă studenții la taxă de la UBB plătesc pentru abonamentul pentru transport sau doar cei de la buget au gratuit?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui despre ce transport te referi.
Conform L.1/2011, a educatiei nationale, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 205.(1) Studenţii beneficiază de asistenţă medicală şi psihologică gratuită în cabinete medicale şi psihologice universitare ori în policlinici şi unităţi spitaliceşti de stat, conform legii.
  (2) În timpul anului universitar, studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, în vârstă de până la 26 de ani, beneficiază de tarif redus cu minimum 50% pe mijloacele de transport local în comun, transportul intern auto, feroviar şi naval. Studenţii orfani sau proveniţi din casele de copii beneficiază de gratuitate pentru aceste categorii de transport.
  (2^1) Prin excepţie de la prevederile alin. (2), în tot cursul anului calendaristic, studenţii înmatriculaţi la forma de învăţământ cu frecvenţă, în instituţiile de învăţământ superior acreditate, beneficiază de gratuitate la transport intern feroviar la toate categoriile de trenuri, clasa a II-a."
Beneficiaza de prevederile citate toti studentii de la invatamantul cu frecventa, indiferent ca sunt la buget sau cu taxa.

| ColesniucSonia1979 explică (pentru Ioandelasal):

Salut! Scuze, mă refeream la transportul în comun (24B, 25... ). Pe ctpcj.ro scrie că "Studenţii zi-taxa ai Universitatii Babes-Bolyai, având vârsta de maxim 26 ani, orfani sau proveniţi de la casele de copii, posesori de carduri nebancare*, beneficiază de gratuitate doua linii, conform conventiei de transport incheiata;", dar am prieteni care sunt la taxă și totuși au plătit 30 și ceva de lei.

| Ioandelasal a răspuns (pentru ColesniucSonia1979):

Pesemne au platit jumatate din abonament.