| anonim_4396 a întrebat:

Sunt eu singurul de parere ca "cei care au fost prinsi beti la volan nu ar trebui sa li se mai dea voie sa sofeze in viata lor? De ce zic, unu la 19 ani a fost prins beat la volan, ii se da un rahat de amenda si gata. Acum la 25 de ani iar s-a urcat beat la volan, doar ca acum face un accident unde omoara o femeie (cea din cealalta masina). Nu ar fi fost femeia aia in viata daca scursurei astea umane ii s-ar fi luat carnetul?

"Când uciderea din culpa a unei persoane este savârşita de un conducator de vehicul cu tracţiune mecanica, având în sânge o îmbibaţie alcoolica ce depaşeşte limita legala sau care se afla în stare de ebrietate, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani."

De ce lu" asta ii s-ar permite dupa 15 ani sa iasa din inchisoare? Femeia aia e moarta ca el ca un cocalar fara viata s-a urcat beat mort la volan. Si nu se stie daca ar face 15 ani, daca e ca gaina sau ala de comedie din Romania care a omorat (parca, nu stiu sigur povestea) 2 oameni si nici nu a facut puscarie macar. Pentru cine sunt legile astea pana la urma?

Am postat aici intrebarea pentru ca voiam raspunsuri mai serioase, sper sa ramana in acest "repart".

39 răspunsuri:
| ZEU93 a răspuns:

Si aia de violeaza ar trebui sa fie castrati.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu. Insa ceea ce spui tu este un pic extrem. In momentul in care unui om i se ia carnetul de soferi pe viata i se iau si foarte multe sanse de joburi de exemplu, prin urmare statul/institutiile au niste pierderi. Plus ca probabil transportul in comun ar fi superaglormerat, dupa ce ca si asa este asa cum este.
Insa, problema este altundeva. Ar trebui sa se stabileasca o limita clara pentru alcoolemia admisa si politistii ar trebui sa o accepte. Mita este problema la noi. Pentru ca mituesti politistul si pleci basma curata si cu un pret platit mult mai mic. Nu ar mai trebui lasati sa plece toti tinerii de bani gata doar pentru ca sunt fii lui xulescu care este nu stiu ce. Problema la noi este ca autoritatile nu prea respecta legea.
In al doilea rand este faptul legea este proasta. Amenzile sunt destul de mici si multe sunt rescrise peste trei ani. Multe sunt trimise prin posta si "se pierd". Deci daca ai o amenda de masina pe care nu o platesti timp de trei ani aceasta dispare dupa chiar neplatita fiind.
Daca legea ar fi mult mai drastica ceva cum este in afara, unde amenzile sunt mult mai mari decat la noi, iar persoana prinsa la volan ori plateste pe loc amenda ori este luata in custodia politiei pana cand o plateste. De asemenea i se ia carnetul cateva zile-saptamani, iar asta doar la prima abatere. Daca legile ar fi mai drastice si politia le-ar respecta, parerea mea este ca situatia ar sta altfel.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Referitor la primele randuri scrise de tine, chiar crezi ca ma doare pe mine daca lu" unu ii se ia anumite sanse la munca sau alte prostii? nu. odata ce el a baut si s-a urcat beat la volan, pe el nu il intereseaza siguranta altora, nu il doare ca poate omora pe cineva, pe mine de ce m-ar durea ca trebuie sa mearga cu autobuzu toata viata. nu zice nimeni ca trebuie sa se distreze, chiar daca a te distra inseamna sa bei pana te culci sub masa, dar odata ce ai intrat in masina aia, esti un nenorocit ce trebuie sa plateasca.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Pe tine personal nu te doare, nu direct, insa statului si companiilor le pasa de toti indivizii care nu pot ajunge la timp. Cu cat vor fi mai putini indivizi la o caserie pentru ca trebuie sa astepe transportul in comun, - care momentan este destul de aglomerat, imagineaza-ti cum va fi cu toti oamenii care se urca beti la volan (in Romania sunt destul de multi din pacate)- cu atat vor exista mai multi oameni care vor astepta la rand in fata caseriei.
Din pacate, exista o legatura intre indivizii unei societati si exista anumite consecinte atunci cand se iau astfel de decizii drastice aplicate asupra unui numar mare de indivizi. Legile de genul asta, ca a ta, vor aduce pierderi statului, pentru ca statul nu va mai incasa bani din amenzi, iar din banii astia statul ofera celorlalti indivizi, cei ca tine si ca mine, diverse beneficii (in Romania nu prea se simte pentru ca exista un nivel destul de mare de coruptie, dupa cum am mentionat si in raspunsul anterior). Insa, indirect, si pana acum te afecteaza. Fara amenzi ar exista niste pierderi financiare la nivelul statului si ca sa le acopere probabil vor creste taxele pentru altceva, taxe pe care din nou le platesc toti indivizii, inclusiv tu si eu. Banii pe care brusc statul nu ii va mai lua din amenzi nu vor pica din cer, ci va fi necesar sa vina de altunceva. Plus companiile de benzina ar avea pierderi daca oricine e prins cu alcoolemie ramane fara carnet (poate la cele internationale nu s-ar simti foarte tare pierderile). Mai mult, toti indivizii care au nevoie de masini pentru a indeplini cerintele locului de munca si care nu ar mai putea face acest lucru pentru ca intr-o noapte au baut o bere mai mult. Sunt multe job-uri care necesita carnet de conducere, apropo. Ei bine, toate companiile care cer angajati sau care au deja angajati care au nevoie de carnet de conducere vor avea pierderi cand angajatului i se ia carnetul, scazandu-le astfel productia (plus alte costuri care nu isi au rostul sa fie mentionate folosite pentru a gasi un angajat nou). Baiatul de la pizza nu ar mai veni la timp cu pizza ta pentru ca trebuie sa-l inlocuiasca pe colegul sau, jurnalistul de la Digi sau RTV nu isi va face fluxul de stiri pentru ca trebuie sa mearga la o conferinta in Iasi din cauza colegului sau caruia trebuie sa ii tina locul etc.
Ceea ce sustii tu nu va fi niciodata posibil pentru ca ar aduce mai multe dezavantaje decat avantaje din motivele enumerate mai sus si probabil altele pe care nu le-am luat in calcul.
Legea ta ar putea fi aplicata si poate nu ar aduce pagube financiare foarte mari unde oamenii respecta mai mult legea decat o fac in Romania. Insa, dupa cum spuneam, la noi sunt mai multi soferi care se urca la volan beti in comparatie cu alte tari (Olanda, Belgia de ex) pentru ca stiu ca pot scapa cu o mita, de aceea, momentan, la noi legea ta ar aduce niste pagube destul de maricele. Iar daca legea ar fi respectata precum in alte tari atunci nu ar mai fi nevoie de legea propusa de tine, evident.
In concluzie, consider ca problema o reprezinta amenzile mici si nerespectate. Iar acum nu ma refer numai la politistii rutieri, ma refer chiar si la avocati si la judecatori, in cazul in care sa zicem ca ai accidentat pe cineva. De multe ori multi scapa cu mita dand-o la judecator. Daca amenzile ar fi mai mari, legea mai stricta si respectata cum trebuie, oamenilor le-ar fi frica sa mai conduca beti si s-ar potoli. Daca ar mai exista cativa care ar urca beti la volan, probabil ca alcoolemia lor nu ar fi atat de mare cum este acum.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

" oamenilor le-ar fi frica sa mai conduca beti si s-ar potoli". bautura face rau de cand a inceput sa "existe" pe aceasia planeta idioata. "tatii" si-au batut dintodeauna familiile, au impuscat de nebuni pe strada, au spart case masini capul lor si multe alte idiotenii. deci bautura nu va pleca nicaieri si nici cei care vor bea, oricat de "dure" ar fi pedepsele scursurile astea umane tot vor bea. si dupa ce bei, se stie ca nu iti pai pasa pe moment ce se intampla (adica sa conduci sa bati etc etc). da ai si tu dreptate cu ce ai zis mai sus, dar daca ar fi dupa mine ar trebui torturati 2 zile, poate asa nu mai uita. un rahat de amenda doar daca nu trebuie sa dai casa (adica suma asa de mare) tot se uita, si iar beau si iar fac toate nenorocirile alea. dar na, statului sau dq stie cui pana la urma, nu ii pasa, de ce ar pasa "omului de rand"

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Ps: pacat ca traim intr-o era une a bea inseamna sa fii "barbat" si macho si "distractie" si alte prostii. dar de fapt si de drept sunt doar niste oamenii fara viitor, pacat ca in majoritatea cazurilor cand crapa mai iau si pe altii nevinovati dupa ei, si familia alora e nenorocita pe viata.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca in alte tari nu exista alcoolici? Exista. Dar pentru ca legile sunt aplicate cum trebuie si amenzile mari au mai multa frica decat au la noi in momentul de fata.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Poate ca ar trebui sa incerci sa interzici bautura. laughing Insa din pacate nici interzicerea alcoolului nu este o solutie. In perioada prohibitiei din America s-a intamplat lucrul asta, iar Al Capone si-a construit imperiul vanzand bautura ilegal. Din pacate, oamenii vor cauta mereu alcoolul. Insa, asta nu inseamna ca toti sunt alcoolici care sufera de dependenta. Si asta nu inseamna ca toti care beau o data, lovesc un copac sunt alcoolici fara speranta. Unii oameni fac greseli. Insa, da exista si alcoolici asa cum ai spus tu, dar din pacate vor exista intotdeauna scursuri impotriva carora nu prea ai ce sa le faci, decat sa cauti fiecare om in parte.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Iar din pacate oamenilor de rand ar trebui sa le pese un pic mai mult. Dupa cum spuneam, o astfel de lege ca cea propusa de tine, nu va face decat sa creasca taxele altundeva, pe care oamenii de rand le vor plati. Caci pana la urma toti facem parte dintr-un intreg si viata in acest intreg depaseste conditia noastra de indivizi.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

" Insa din pacate nici interzicerea alcoolului nu este o solutie" mda. imi place ca am vorbit cu multe persoane cu ani de la 20 ai mei pana la 60 si majoritatea zic " ca o viata fara vicii (tigara bautu etc) ar fi ca o viata de robot, dar nici o data nu am putut intelege cum oamenii astia sunt de acord sa fie dependeti de ceva. poate sunt doar eu dar simplul gand de a fi dependent de ceva m-ar scoate din sarite, si sa fim clari nu vorbim aici de aer, aerul e "basic" pentru a traii laughing, nu intra in "acea categorie". poate e vorba pana la urma de caracter, cine stie. altii ar zice ca duc o viata sanatoasa altii ar zice ca duc o viata plictisitoare (poate aici se refera la chestia baut= distractie, ca nu prea vad tigara= distractie in nici un context), dar na, sunt pareri diferite

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu am apucat bine Vremea lui Ceausescu.Atunci cand Bodegile se deschideau la ora 20 si la ora 22 se inchideau, obligatoriu.Si tot atunci cazanele de tuica erau interzise in gospodarie.Cine era depistat cu cazan de tuic, mergea doi ani la canalul Dunare-Marea Neagra unde muncea de iiiesea cazanul pe nas.Acum nu se mai poate face asta sub nicio forma.Lasa ca asa cum era Ceausescu, cu mancarica la cartela, era mai bine.Toti aveam de lucru,condica de semnat, bautira interzisa la muca si oriunde. Politia te intreba pe strada ce arzi, unde mucesti, toata lumea mucea, avea bani si pentru CEC. Beat la volan atunci? Pff, Erai condamnat la diferite edificii care le facea Ceausescu si muceai de nu iti mai trebuia alcool la volan sub nicio forma.Mai ales ca militia de atunci avea liber la batai cu bulanul de te invinetea. Toata lumea tremura cand auzea de militie.Acuma scoate in scarba 50 de euri sau cat vrea si ii inchide aluia gura. Revolutia a fost una facuta de cei mari din lume nu de populatia Romaniei. Populatia a fost manipulata saniasa in strada. daca il judecau pe Ceusescu intr0un proces corect si in caz ca mai ramanea el sef de stat, eram un sat foarte bogat, bine pus la punct si condus bine.NU intram sub nicio forma in porcaria asta de europa. Special am scris cu litera mica. Practic s-a furat si distrus tot.o noua revolutie, nu se poate face de populatie, nu sunt bani si organizare.Si cine sa scoata bani din buzunare cand toti banii sunt la hotii de sus? Asa ca in acest stat de doi bani, se scapa ieftin si beat la volan si chiar daca omori omul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si puscariile de acum parca sunt hoteluri.pe vremea aceea, doar un pat din scandura si o patura intr-o celula mica umezita, facea sa iti iasa fapta pe nas.Asta daca scapai sanatos de acolo. Vorbesc la general.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da, mi-a spus mama mea chestiie astea. pe vremea aia daca nu aveai munca te saltau imediat, in ziua de azi sunt destuii la 25 de ani care inca stau pe banii parintilor si stiu numai "distractie" si restul. asta e, e vina parintilor ca ii cresc asa, nu stiu de ce se mai mira la batranete cand nu trece nici dq pe la ei sa vada daca inca mai respira macar.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu ca raspunsul meu este destul de lung dar eu nu vorbesc de aer si nu fac nicio comparatie. Eu ma refer la cei care mai beau o data la cateva saptamani si la cei care mai fumeaza la cate o petrecere. De asemenea nu spun nici ca viata fara vicii e o viata de robot. Nu asta a fost ideea pe care o sustin. Daca alcoolul si tigarile ar fi interzise, toti absolut, si cei care o fac acum ocazional si nu sunt dependenti vor vrea sa puna mana pe alcool, pentru ca nici ei nu vor mai putea bea. De aceea o masura extrema aplicata pentru absolut toti cei care se ating de alcool nu este ideala pentru ca va afecta cred ca 90% din populatie. Pentru ca toti mai beau o bere, un vin la o aniversare, de o sarbatoare etc. Daca alcoolul va fi interzis toti oamenii astia o vor face in mod ilegal. Pentru ca alcoolul se va vinde la negru la fel si tigarile. Conditiile de producere ale acestora vor scadea deci vor de o calitate proasta iar oamenii care le cumpara se vor imbolnavi. Chiar si cei care iau o sticla pentru a servi invitatii de ziua lor. Din nou, vezi perioada Porhibitiei din America. Iar in afara de lucrurile astea, companiile de alcool si tigari aduc un profit mult prea mare statului datorita investitiilor si sponsorizarilor pentru a fi inchise. In astfel de cazuri este nevoie de compromisuri.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Pai sigur asa se va intampla.Am un unchi din partea mamei pe care copii plecati prin strainatate l-au dus la azil. Nici macar nu se intereseaza de el.Casa i-a cazut si cred ca o sa-l inmormanteze azilul.Noh,in viitor va fi gru de parintii care au acum copii de 10 -15 ani care daca le iei cu mare greutate laptopul din fata sau indemni sa se apuce naibii de carte ca din carte ai asigurat un serviciu sa aduca painea pe masa, ba cjar te injura.

| anonim_4396 explică (pentru OoBunnyoO):

Eh, cum am zis mai sus ai dreptate, si imi dau seama singur ca modu meu de gandire e idiot, dar e patetic " ca in anul 2014 lumea inca mai moare calcata de boi deastia care se urca beti la volan.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Faza cu azilul nu ma mira - aici in Italia 90% din mosi sunt la azil, nu e ca in ROmania sa ii tina in case pana mor. si aia 10% nu ii duc ca nu isi permit ca asa ar fi fost toti in un azil.

Cand un copil la 10 ani cere un iphone 6 sau tableta ca vede la altii si altele, a cui e vina? a lui ca cere ca orice alta fiinta sau idiotii aia de parinti ca ii fac absolut toate poftele si dupa se plang ca vezi domne nu invata si altele? cum naiba sa invete cand le are pe toate de cum se naste.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Apriciez raspunsul tau. Nu este un mod de gandire idiotic, doar nerealist. tongue Da, intr-adevar este pacat ca exista oameni care nu se pot controla si nu pot actiona intr-un mod responsabil nici in ziua de azi.

| Wehrmacht a răspuns:

Nu sunt de acord decat in cazul crimei cu premeditare.
Sa se mareasca putin pedeapsa pentru cei care au urcat beti la volan si sa se micsoreze semnificativ pentru cei cum e ala care a facut stop cardiac langa trecerea de pietoni acum cateva saptamani.
Pe langa asta, exista persoane care pot sa bea da' sa nu reprezinte nici un pericol.Eu de exemplu dupa vreo doza sau doua de bere 5, 5 alcool n-am nimic.Nu cred ca politistii ar fi de acord dar eu pur si simplu n-am nici o urma de betie, sunt perfect treaz.Mai cunosc persoane ca mine.

| Duucu a răspuns:

Observ ca si tu ai o problema cu bautura, exact ca mine.
Da, ar trebui sa nu mai conduca, insa asta doar in cazul betiei. Doar nu o sa-i ia nimeni carnetul pe viata cuiva care a baut o doza de bere.

| anonim_4396 explică (pentru Duucu):

Am avut un "tata" betiv, mai ciudat ar fi fost sa nu fi avut vreo" problema. macar asa stiu ca nu o sa mor cum a crapat el.
cred ca de aia imi e scarba de astia cand ii vad cu bautu=distractia, nu isi dau seama ca de la varstele astea de 20 de ani unde beau pana mor, intra in ei dependenta si la varste de 40 de ani cand trebuie sa fie si ei soti si tati, sunt niste nimicuri care fac doar rau. e patetic

| Duucu a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu tine.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu unul nu conduc, nu am masina.Ai dreptate in cele scrise. Parerea mea este ca Nu trebuie eliberat permis celor ce consuma alcool.Bei? NU ai dreptul la permis. Omul bautor, odata ce a scapat multre pahare pe gat, nu mai judeca deci automat trece in categoria handicapatilor mintal. Daca un om beat s-a urcat la volan si a facut accident soldat cu moartea unei persoane, ie amenda, eventual niste ni de puscarie.Nimeni nu invie acel mort dar ar trebui sa i se ridice permisul definitiv.

Masinile trebuie sa aiba un detector ceva, cand aidat cheia in contact si te miroase sa nu porneasca.laughing

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Masinile trebuie sa aiba un detector ceva, cand aidat cheia in contact si te miroase sa nu porneasca", daca e adevarat ce am citit peste multi fiecare masina va fi dotata cu "chestia asta, poate asa nu mor aiurea mai mult persoane.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

E aiurea.Deci daca e unu' care pute a alcool(nici nu trebuie sa fie beat) si ala detecteaza etanolul atunci nu mai pot sa pornesc masina? Deci x nu poate sa-si conduca masina ca e y beat? E o tampenie.
Nu e necesar sa bei ca porcu'.Ce aveti cu omu' daca bea putin undeva? Va luati de astia pentru ca exista betivi cu pasiune?

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

"Ce aveti cu omu' daca bea putin undeva", amuzant.
1, nu ma doare pe mine ca cineva bea, dar nu te urca la volan chiar daca esti soferu soferilor
2 -ma intreb daca vreun parinte sau copil de al tau ar fi omorat in fata ta, mai ziceai asa? nu cred.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e vorba de cat de sofer esti, este vorba de cum reactionezi la bautura. Poti sa bei fara sa te imbeti.
Tot asta ziceam.Ii bag pe toti in aceeasi oala doar cand e vorba despre rasism, in rest nu o fac.
Am spus cum cred ca ar trebui sa fie dpdv logic(nu ai cum sa compari un omor din imprudenta cu crima cu premeditare sau cu genocidul, e ilogic sa dai aceeasi pedeapsa), nu ca nu l-asi omori in loc sa-l vad in puscarie.

| Happyjump a răspuns:

Ai dreptate, legi idioate, unu' și-a ucis iubita și a scăpat cu o amărâtă de cauțiune

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

De ce nu ma mira. i-a dai o palma la unu cu bani ca te baga in puscarie nu stiu cati ani. nici nu am cunvinte

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce să faci? Prostia ne înconjoară.

| anonim_4396 explică (pentru Happyjump):

Mai degraba saracia ( mai ales in cazul de mai sus). daca toata lumea ar avea bani in ziua de azi crezi ca "mita" ar mai exista? nu. ar fi fost mult mai multa dreptate in chestiile astea. si al" bogat ar face inchisoare ca oricare altul.

| Happyjump a răspuns (pentru anonim_4396):

Sărăcia,prostia și tot ce-i mai rău

| rapp2020 a răspuns:

Si eu cred la fel.nu ar trebui sa se mai dea voie sa conduci, cand te prinde odata beat

| BubbleWhitee a răspuns:

Nu, nu esti singurul. Stii cum e, lupul isi schimba pielea, dar naravul ba...stii? S-a urcat beat odata, n-o sa-l doara s-o faca si a doua oara. Si unde se va ajunge? Sa ia o viata nevinovata de om de fiecare data cand conduce beat pentru ca pur si simplu ii era lene sa ia un taxiu pana acasa sau mai stiu eu ce motive tampite. Riscurile sunt mari si putini judeca corect, mai ales in ziua de azi. Legea e de **** si asa in tara noastra. Totul se pedepseste ori prea putin, ori prea mult sau chiar deloc. In tara asta, niciodata nu este ceva pus la punct calumea, facut cum trebuie, atunci cand trebuie. Toate sunt pe dos si schimbarea pe care o asteapta toti trebuie sa plece intai de la noi. Cum sa asteptam o schimbare daca noi nu miscam un deget pentru ea? Statul face lucruri doar pentru propria piele. Au uitat ca un conducator trebuie sa tina o tara pe picioare, nu sa distruga o tara doar ca sa-i fie lui bine.

| anonim_4396 explică (pentru BubbleWhitee):

Mda, de cate ori nu am vazut unu care fura din magazin ca nu are mancare acasa ia nu stiu cati ani de inchisoare, si nu stiu ce copil la unu bogat, omoara sau provoaca un accident grav scapa basma curata. e patetic

| BubbleWhitee a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, chiar este. Lumea asta se duce dracu de tot. Si nimeni nu face nimic, asta e problema...

| GeorgyGirl a răspuns:

Si eu sunt de aceeasi parere sa omori un om pentru ca nu te-ai abtinut la bautura cand conduci meriti asta cel mai mult fara carnet pe viata!

| Leonard_Mechie_1997 a răspuns:

Asta este viata, e normal sa ne punem in postura victimei si sa ne simtit revoltati, dar exista o lege a compensatiei si exista o soarta cel mai probabil. Dumnezeu se ocupa de toate. Pace

| anonim_4396 explică (pentru Leonard_Mechie_1997):

"Dumnezeu se ocupa de toate" laughing tare asta. daca mama ta e omorata in fata ta, te simti tu bine ca dzeu tau l-a bagat pe ala in iad? nu cred. deci las-o balta.