| AndreiBuiciuc a întrebat:

Salut sunt minor și voiam sa știu eu daca sunt minor și sunt ACM într-o țară străină și nu am un părinte langa mine mă pot întoarce în Romania fara un părinte sau tutore legal?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In Romania vei putea intra, chiar fara insotitor major.
Problema este daca vei putea pleca din tara respectiva fara insotitor major, posibil ca legea sa fie asemanatoare celei romane si sa nu poti pleca sau sa fie diferita si sa poti pleca, asa ca intereseaza-te in tara respectiva care este legea privind plecarea unui minor.