| Tudorchiriac a întrebat:

Plec cu sora mea care nu are 18 ani intr-o tara straina iar, astazi am facut Procura care atesta ca voi fi eu tutore legal pe parcursul calatoriei. Trebuie tradusa aceasta procura? Nu stiu daca mai am cum sa o traduc fiindca vin sarbatorile si se inchid birourile notariale.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu stiu de unde ai obtinut procura dar este nevoie de o declaratie notariala autentica, data de parintii tai, prin care acestia isi dau acordul ca minora sa plece in strainatate si te indica drept insotitor major. Declaratia nu trebuie tradusa, aceasta este necesara pentru a iesi din Romania.
Tu trebuie sa ai certificat de cazier judiciar in termen de valabilitate.