| MariusFlorentin1995 a întrebat:

Salut.Tatal meu a decedat..si mi-a lasat mostenire 3 masini,casa, pamant.ok dar nu asta. unul dintre frati lui nu vrea sa-mi dea bmw-ul ca zice ca este a lui.dar eu stiu prea bine ca era pe numele lui tata.P.S sunt unicul fiu

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a fi sigur vezi pe cine este inmatriculata masina respectiva. Fa apoi procedura succesorala si, daca masina este pe numele tatalui tau, va fi trecuta pe certificatul de mostenitor si vei putea s-o obtii de la unchiul tau. Daca nu o da de bunavoie vei putea sa-l actionezi in judecata.

| darrio2007 a răspuns:

Zgarcit mai esti.Nu-ti ajung celelalte masini? Si casa si pamantul? Vezi ce scrie pe acte si da-l in judecata. Avarule!

| Eduard619 a răspuns:

Vezi pe numele cui este masina..si asa poti stii.

| frostxtq a răspuns:

Copile, discuta cu un avocat sau cu un notar. Cel mai bine este sa se imparta legal mostenirea. Asa e cel mai corect. Oricum, fiind unicul copil ar trebui sa ti se revina tie tot.

| Țoglă a răspuns:

Nu știu povestea mașinii și cum a ajuns la unchiul tău.
Dar dacă tatăl tau a vrut să i-o dea,las-o așa cum îi. Eventual împăcați-vă și trece-l pe actele mașinii.

Dacă în ultimă înstanță tatăl tău i-a dat mașina să meargă până la magazin să cumpere lapte cu ea și între timp s-a întâmplat tragedia, cum mașina îi pe numele tău, și unchiul tău nu vrea să ți-o dea nu este nevoie de tribunale etc că se rezolva totul printr-o plângere la poliție. Și câștigi mașina, nu plătești bani de judecată, nu pierzi timp.

| Vanqu1sh a răspuns:

Lumea moare pe capete si nu lasa nici un fir de ata in urma ca nu are de unde si tu te vaieti pentru un bmw. Acum ii lasi si lu' unchiuto ceva acolo fara sa faci scandal, nu se stie niciodata cand ai nevoie...

| vioricavio a răspuns:

Chiar daca sunt pe numele tatalui tau, si fratele lui are dreptul la o parte din bunuri daca nu ma insel. Trebuie sa te intelegi cu el.

| MariusFlorentin1995 explică:

Da.dar mie să-mi rămân Ford focus si o Dacia papuc..si lui să-i rămână BMW 320D 2L 2010.

| Wannax a răspuns:

Imi pare rau pentru tatal tau. In primul rand incearca sa discuti cu fratele tatalui tau, negociaza... apoi ca ultim fapt poti recurge la tribunale, in care poate vei ajunge sa cheltui mai mult decat costa masina intr-adevar.

| Luisaaaaaaa a răspuns:

Spune.i ca e pe numele tau bmw-ul! sau...da.i altceva daca accepta! sau discuta cu celelalte rude si apoi spune-le sa ii spuna unchiului tau ca e pe tine trecuta masina! sau nu stiu altceva! Funda?

| Maria_Ana_2000_n3iy a răspuns:

Condoleanta, sa treci cu bine peste asta, dar mai intai poti sa te uiti pe actele masinii, si apoi poti vorbi cu fratele tatalui tau :/ Sau daca nu intelege si vrea ca mnw-ul sa fie al lui, poti sa il lasi, ca tu mai ai 2 masini casa si pamant! eu cred ca iti ajungwinking