| OnixxXdd a întrebat:

Acum cateva zile am auzit de la o ruda ca pot sa fac scoala de soferi si respectiv sa dau si examenele pentru obtinerea permisului de la 17 ani, dar permisul il primesc la implinirea varstei de 18 ani.
Si acum va intreb pe voi, este posibil?
Funda big grin

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este posibil si nici adevarat ce ti-a spus ruda respectiva.
Este adevarat ca poti optine permisul de conducere de la 16 ani, dar numai pentru categoriile AM, A1 si B1, pentru categoria B (autoturisme) trebuie sa ai cel putin 18 ani, conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
" "Art. 20. - (1) Pentru a conduce pe drumurile publice autovehicule, tramvaie, tractoare folosite exclusiv la exploatările agricole şi forestiere sau maşini autopropulsate, conducătorii acestora trebuie să posede permis de conducere corespunzător.
(2) Permisele de conducere se eliberează pentru următoarele categorii de vehicule: AM, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, Tr, Tb sau Tv.
(3) Descrierea categoriilor de vehicule prevăzute la alin. (2), pentru care se eliberează permise de conducere, este prevăzută în anexa nr. 1.
(4) Vârsta minimă pentru obţinerea permisului de conducere este de:
a) 16 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule AM, A1 şi B1;
b) 18 ani împliniţi, pentru categoriile de vehicule A2, B, BE, C1, C1E şi Tr;
c)20 de ani împliniţi, dacă persoana are o experienţă de cel puţin 2 ani de conducere a motocicletelor din categoria A2, sau 24 de ani împliniţi, pentru motocicletele din categoria A;
d) 21 de ani pentru categoriile de vehicule C, CE, D1 şi D1E, precum şi pentru triciclurile cu motor din categoria A;
e) 24 de ani pentru categoriile de vehicule D, DE, Tb şi Tv."
Scoala de conducere se poate incepe de la 17 ani si 9 luni, cu exceptia elevilor la scoli cu profil auto, acestia o pot incepe de la 17 ani.
P.S. Ce de aberatii au scris unii, care nu au habar de legislatia rutiera.

| baru a răspuns:

Da...asa este, poti conduce dar numai cu insotitor.

| suntserios a răspuns (pentru baru):

De unde ai scos raspunsul asta de 2 lei? daca nu stii ce spui nu te mai baga ca dezinformezi lumea

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tocmai voiam sa intreb de unde tot auziti voi "zvonuri" din astea, dar i-am vazut pe astia doi de au raspuns ce balarii au zis si m-am lamurit.

Nu poti da niciun examen inainte de 18 ani. Poti incepe scoala de soferi la 17 ani si 9 luni dar atat examenul practic cat si teoretic le dai dupa ce ai implinit 18 ani

| Peridava a răspuns:

Nu se poate si ma mir ca ti se dau raspunsuri eronate.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Poti sustine examenul cu 3 luni, inainte de implinirea varstei de 18 ani.

| suntserios a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Nu poti da niciun examen inainte de 18 ani nu mai dezinforma

| Davidoaia_Marian_2001 a răspuns:

Da asa este.Dar cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani.Dar poti numai cu insotitor.Succes!

| M4RK a răspuns (pentru Davidoaia_Marian_2001):

Daca conduci pe timp de noapte trebuie sa ai insotitor care detine permis, dar daca conduci ziua nu trebuie.

| suntserios a răspuns (pentru Davidoaia_Marian_2001):

De unde spanacii masii de treaba scoateti raspunsurile astea de 2 lei?

| suntserios a răspuns (pentru M4RK):

Altul... sunteti belea oamenilor. daca nu stiti nu mai raspundeti ca dezinformati lumea... ce e asa de greu sa te abtii daca nu stii nimic despre legislatia rutiera?

unde ai vazut tu articol in legislatia rutiera legata de insotitori sau permis inainte de 18 ani?

| M4RK a răspuns (pentru suntserios):

Pai el zicea de primirea permisului la 18 ani evident nu are cum conduce la 17 ani, iar eu i-am raspuns lui Davidoaia_Marian ca doar noaptea are nevoie de insotitor ca sa conduca daca nu are 1 an de conducere.

| suntserios a răspuns (pentru M4RK):

Zi si mie unde scrie in legislatie treaba cu insotitorul? Sunt curios de unde ai luat informatia... foarte curios