| xPerTs a întrebat:

Salut TPU!
Am fost oprit de politie pentru depasirea vitezei legale si domnul politist mi-a spus ca imi suspenda permisul pe o perioada de 90 de zile, sa ma duc sa dau examenul 13 din 15 pentru reducerea a 30 zile din suspendare.
Ajuns acasa, m-am uitat pe procesul verbal si pe acesta scrie "suspendarea dreptului de a conduce 30 zile". Intrebarea mea este, ma iau de pe ce scrie pe procesul verbal sau dupa spusele politistului?
Presupun ca dupa ce scrie pe procesul verbal...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Important este ce scrie in procesul-verbal de contraventie, nu ce ti-a spus politistul.
Dupa trecerea a 30 de zile vei merge pentru restituirea permisului de conducere.
P.S. Inainte de a semna un p.-v.c. citeste ce este scris!

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Cum te-a prins ca ai depasit viteza legala? cu radarul fix de pe masina lor sau cu acel pistol-radar portabil?(sau radar fix de pe stalp?), - trebuia sa ai ceri politistului dovada lor din care sa reiasa viteza ce o aveai - adica poza aia oficiala facuta de aparatul radar unde apare > ziua, ora minutul, secunda, locatia geografica GPS, nr. masinii tale si pe poza sa se vada clar afisajul lor digital cu viteza ce au depistat. Daca ei nu au o dovada cum pana mea ti-au dat amenda si pe ce date? ....Permisul tau unde este acum daca caraliul a zis ca al suspenda pe 90 zile?, Ce viteza legala era in acea zona si pe acea zona de drum era vreun indicator de restrictie limita viteza afisat pe drum?, important si asta. Normal, ce scrie pe procesul verbal - e de 30 zile - insa daca caralii nu au dovada clara palpabila cu care sa dovedeasca ca ai depasit viteza in acea zona = poti face contectatie la comandamentul lor din acel oras - contestatie ca abuz - trebuie sa te interesezi intai in zona drumului unde zici ca te-au prins cu viteza mare care era limita maxima de viteza in acea zona - apoi daca alde garcea astia nu au dovezi cu care sa dovedesca viteza ta ca masina in acea zona - le faci contestatie si le-o dai in bot, da-i in pana mea de prostalai! Sa iti faci copii xerox la acel proces verbal ca sa le ai in caz ca vrei sa faci contestatie.