| Faranume43 a întrebat:

Am o întrebare.Astăzi am auzit 2 avioane militare care treceau peste zona în care locuiesc.Eu sunt din jud.HD.Unul trecuse pe la 17-18:00, unul acum câteva minute.Ce avioane ceedeti că sunt? Mai exact, ale cui credeţi că sunt? Nato, Rusia?
Mă simt ciudat cu avioanele astea prin zona.Nu obişnuiesc să treacă. Sunt convins ca erau militare, se disting oarecum de cele pentru transportul persoanelor sau a marfurilor.
Aştept raspuns!
O SEARĂ placută! happy

3 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Nu puteau fi decat avioane NATO, romanesti sau americane, probabil.

| oprescudorin11 a răspuns:

Spatiul aerian este monitorizat.Adica sunt la Gearmata si in alte locatii, formatiuni de radiolocatie care sesizeaza avioane straine si apoi se declanseaza urmarirea si distrugerea lor automat.
Sunt doar doua alternative deci:1. ori sunt exercitii NATO, ori sunt avioane spion rusesti, care au o tehnologie avansata (stelth).Dar in ultima varianta nu s-ar vedea si nici auzi!
Oricum, nu-ti face griji prea mari! Daca vor rusii, ne ocupa in maxim o ora, NATO are alte griji.
(am lucrat in radiolocatie, cea care supravegheaza spatiul aerian).
Dar politic, Rusia inca nu si-a propus sa ne ocupe.Doar daca-si propune! Daca Rusia se cearta cu NATO, se vor razboi pe teritoriul nostru, o sa ne faca ca in IRAK, Afganistan, Coreea sau Vietnam.Sau Bosnia.
Deci nu-ti face griji pentru ei, noi vom suferi. Pentru ei sunt precum vagabonzii de pe strazi>Nu-ti face griji degeaba.

| lapadatgeorge a răspuns:

Mai mult ca sigur, daca erau avioane militare erau ale NATO. Rusia nu are voie sa treaca prin spatiul aerian romanesc, mai nou! laughing >big grin