| Dragosdoar a întrebat:

Cu cat contribuie Ro la cheltuielile militare din NATO?
De ce se mai cumpara masinarii si echipamente noi de razboi daca rusia ne poate anihila Intr-o secundA cu o intercontinentala nucleara?

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

2. Pentru că noi fiind țară NATO, Rusia nu poate lua această decizie.

| Drimmero a răspuns:

Voi chiar puneti botul la propaganda ruseasca privind nuclearele? aia au fosile de arme prin depozite, cred ca le bubuie nucleara in secunda urmatoare la ei pe teritoriu la ce vechituri au rusnacii, exagerez dar nu cred o iota din ce zic ei, n-au si nu vor avea in veci armele Occidentului. Putin e o pasarica fricoasa, el falfaie nuclearele in fata tuturor pentru ca e varza pe convenctionale si stie asta, NATO e alianta mlitara nr.1, se p1sa pe rusia, china, coreea de nord la orice ora umilind tarile astea, astia nici nu viseaza ce are Occidentul, arme care pot sterge orice tara de pe fata pamantului intr-un timp record. Nu va da putin nicio nucleara, in primul rand ca nu vor accepta generalii, ultimul cuvant il au generalii, butoanele decisive sunt la ei, au familie si cunosc riscurile foarte bine, nu se vor lua dupa un dezaxat care a luat-o razna de tot, daca totusi vreo tara NATO va primi o nucleara, in secundele urmatoare cade o ploaie de nucleare peste rusi, adica va fi istorie tara asta sub cenusa. Le da Ucraina umilinte pe front in fiecare zi si astia viseaza ca arunca cu nucleare...trezirea la realitate ca victoria Ucrainei e aproape.

| Mosotti a răspuns:

Pai de ce sa nu cumpeti tu echipamente sa le faci vanzare la americani?! Pai de aia te-au si bagat in nato, nu de dragu tau in caz ca ai probleme. S-ar putea sa constati ca daca ai probleme, ei nici nu se baga.
Sa iei de la ei masinarii militare sa le faci vanzare, sa lupti in razboaiele lor, de aia te-au bagat.

Nici nu mai conteaza cu cat contribuie la cheltuielile nato ca oricum e destul de mult.

Si daca rusii te pot face praf, pe cine intereseaza? Ei vor sa-si faca interesele lor nato adica (SUA, ca ea e nato pana la urma, restul is asa anexe).
Iti mai aduc masinarii si pentru un razboi conventional gandind ca rusii nu vor da nucleare ca sa se f si pe ei.

Adica cumperi masinarii pe banii tai sa te bati cu rusii conventional la o adica, desi ei nu ti-au facut nimic tie, dar pentru interes american.

| Mosotti a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

La revolutie a fost o bulibaseala nu stiai cine cum si ce fel, poate or fi fost si rusi, asta nu neg. Ca si ce zic astia nu ii cred, nici ce zic altii nu ii cred.
Pot minti toti.

Si noi le-am facut mai rau dar asta la sigur nu banuieli ca la revolutie nedemonstrat concret (ca si eu pot zice, scrie orice), ne-am dus cu nemtii peste ei de am omorat oameni, am dat foc la case, am facut prapad dupa Nistru unde nu aveam ce cauta, deci hai sa fim seriosi. Desi toti politicienii de la noi au zis lui Antonescu ca nu avem ce cauta dupa Nistru. Hai sa zici ca pana acolo trebuia sa iei Basarabia si Bucovina inapoi.
Si dupa aia se mira ca au venit peste noi si ne-au cerut despagubiri de razboi.

Si nici ce zic rusii nu cred, nu am zis ca nu cred doar pe cei anti. Eu din fapte am scos treaba, le-am legat, etc.

Desi daca faceam ca Titulescu care zicea prin anii 30 ca pactul Molotov trebuia sa ne prinda fiind aliati cu rusii, nu ne mai lua nimic din teritoriu. Dar occidentul nu avea interes sa nu fim contra la rusi si l-au demis pe Titulescu, el a zis ca rusii nu vroiau bubuiala si ca, cu ei ar fi trebuit sa fim.
Si daca nu ne prinde pactul acolo, am pus-o, vom suferi, si asa a fost.

Dar oricum, aveai dreptul sa lupti pentru teritoriile alea, hai sa o luam asa, dar nu dupa Nistru.

Ungurii iar nu aveau motiv, ce au cautat acolo?!
Si oricum fara rusi nu mai luai tu Ardealul inapoi, s-a zis si in documentare ca rusii i-au pedepsit pe unguri ca au intrat peste ei nemotivat, au acceptat rusii ca noi aveam motiv sa luptam acolo, dar nu ungurii.

Si exact asta am facut dupa Nistru si noi.
Asta nu vedem.
Ne-am dat cu nemtii care le-au dat la unguri ardealu, cadrilaterul la bulgari si alea la rusi.
Asta e, asta am vrut, asta am avut, de aia ne-am luat bombardamente din aprilie 44 de la sua.
Chiar nici americanilor nu le-a convenit ca ne-am dus peste rusi dupa Nistru, culmea, ca ei aveau interes sa piarda Hitler, nu sa-l ajutam noi.

Si pe langa asta am cazut de currve si pentru vest si sua, si pentru rusi, ne-am dat de o parte dincolo cand ne-a convenit, suntem niste dobitoci.
Ori ramaneai cu nemtii pana la cap, ori te dadeai cu rusii cum zicea Titulescu, nu o intorci.

Eu nu am zis ca-s sfinti rusii, au facut si ei destule, dar nu ca astialalti.
Nu au avut doctrina catolica agresiva, cum nici chinezii nu aveau. Astia nu au avut colonii ca anglosaxonii.

De ex rusii au lasat nemancati ukranienii aia luandu-le tot in 1932-1933, nu le lasa nimic ma! Venea si iti lua tot, asta stiu din surse sigure nu din auzite.
Acuma...nu lasat acum ceva luni vapoarele cu grau sa plece din Ukraina, pai de ce?
Au si astia tembelie in cap.
Dai in centralele de curent sa sufere populatia total aiurea.
Pai..bate-te cu cine trebuie nu cu cine nu trebuie.

Era o vorba, toti suntem rai, diferenta e ca unul e mai rau ca altul, asa si la astia.
Problema se pune cand pe unii rai ii vedem, iar pe altii nu, de acolo ies mari intrebari.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Cit de copchil poti sa fii? Ia zi cum te anihileaza rusia cu o intercontinentala nucleara? Nu ca ar avea nevoie de intercontinentale ca sunt la cateva sute de km distanta de noi, dar sa zicem... Explica-ne cum anihilezi o armata cu sute de centre de comanda si soldati/echipamente imprastiate pe o suprafata de 237.500 kmp sau cit naiba mai avem cu o singura nucleara? Legat de cit contribuim... maruntis.
https://www.romania-insider.com/romania-nato-funds-defence-ukraine-moldova
https://worldpopulationreview.com/country-rankings/nato-spending-by-country