| Cosmin73 a întrebat:

Salut TPU! Am o intrebare pentru cine a trecut prin asa ceva sau cine are cunosinte in cauza. Pe data de 3.03. 2024, am fost oprit in trafic impreuna cu inca 4 prieteni in masina, soferul eu fiind, motivul oprii fiind, control de rutina. Nu am facut nimic in trafi, am mers corect pana cand intr-o intersectie am facut stanga si o masina de poltie care la randul ei a facut stanga se opreste geam in geam cu persoana din dreapta meu, in acel moment mi au facut semn sa deschid geamul, am deschis geamul si mi-au spus sa trag pe dreapta, am tras pe dreapta, am oprit, politistii s-au dat jos din masina si ne au spus sa coboram, ne au intrebat de 5 ori care este soferul masinii si le am spus ca eu. Nu mi-au cerut niciun permis, niciun buletin, doar mi au spus sa imi opresc telefonul si au transmis prin statie colegilor sa vina cu un DrugTest, au venit baietii cu DrugTestul mi se parea amuzant tot ce se intampla, acestia ne-au perchezitionat pe toti inclusiv masina, acestia au gasit iarba pe jos, si la "prietenii mei", eu nestiind nimic, eu nu am fost gasit cu nimic nici la mine nici ascuns in masina decat pe sub scaunul din fata si in spate stanga langa bancheta de langa scaunul soferului, (mentionez ca iesisem cu ei dupa ceva vreme si abia ii luasem de 5 minute de acasa), au venit cu DrugTestul colegii, care eu nu stiind ca sunt curat am facut DrugTestul, dupa care intrebat pe domnii politisti daca e necesar sa le dau actele masinii si permisul de conducere, acestia au spus ca da si i le am dat. Surpriza, Surpiza, am iesit pozitiv la THC-5 dupa efectuarea DrugTestului, am ramas blocat, m-am gandit ca eu fiind fost fumator de iarba pana mi am luat permisul (pentru ca eram constient de consecinte) avand permisul de aproape 2 luni, ca mi-a ramas in organism, am fost luat de politisti in acea seara la misto toata seara, m au tinut in frig pe -3 grade 30 min cu acel aparat pentru saliva in gura (stiam ca din saliva iese in jur de o sapt, doua maxim, nu inteleg de ce am fost pozitiv in test), tin sa mentionez ca era ceasul in jur de ora 23, trecuse o ora de cand domnii politisti ne au oprit. Am fost dus la INML acolo unde mi au fost recoltate probe de sange si de urina, mi au deschis dosar penal in cercetare pentru conducerea sub influenta substantelor interzise. Intrebarea mea este urmatoarea, in caz de mi-a ramas in sange acea substanta (imi asum, ca sunt fost fumator), nu am mai avut niciodata probleme cu politia, nici macar o amenda, in acest caz daca sunt condamnat, ce pedeapsa o sa primesc si dupa cat timp de la anularea permisului o sa am dreptul de a-l redobandi? Am vorbit cu un avocat si acesta mi-a spus ca dupa ce primesc analizele de la INML, o sa mi se anuleze permisul si 1 an de zile nu o sa am dreptul la redobandire. Legea pedepseste aceasta fapta cu inchisoare intre 1-5 ani sau amenda penala, pot scapa doar cu o amenda penala eu si cu permisul de conducere in buzunar sau suspendat pentru o perioada mai scirta, fiind curand in trecut?
Urmatoarea mea intrebare ar fi, pot da politistii care mi au interzis dreptu la apel, in judecata? Mi s-a spus sa imi sting telefonul si nu am avut voia sa il deschid pana la ora 04:30 cand m au lasat sa plec acasa.
Ultima mea intrebare ar fi, recent am fost implicat ca (reclamant) intr-un caz de tentativa de viol, daca eu nu eram in acea seara victima risca sa fie..., aceasta era inchisa intr o casa de catra un barbat de 22 ani, ea avand 17 ani, fiind iubita mea, avand acces la locatia ei m-am dus la individ acasa si i am spart usa am scos o de acolo speriata, avand un atac de panica am sunat la politie. In caz de condamnare pentru dosarul meu penal se poate lua in considerare aceasta situatie si a imi primi o reducere de la pedeapsa la care am fost condamnat?
multumesc mult pentru timp

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca esti condamnat penal, indiferent de pedeapsa, permisul de conducere iti va fi anulat.
Vei putea obtine alt permis dupa trecerea a 6 luni de la executarea pedepsei cu inchisoarea sau 1 an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare daca pedeapsa este cu suspendarea executarii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu au nici o treaba cazul recent cu posesia de droguri si incidentul anterior cu iubita ta.

Vezi ca legea s-a schimbat, s-a eliminat amenda penala, acum se face direct puscarie cu termene mult mai lungi, intre 3 si 10 ani. Permisul iti va fi si el suspendat.

Uite aici:
https://legislatie.just.ro/Public/DetaliiDocument/265418
https://vedemjust.ro/trafic-droguri/

https://www.digi24.ro/......or-2252825

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dacă știi că ești curat și că nu ai fumat atunci analizele de sânge vor fi ok și nu pățesti nimic. Doar că va dura ceva până vor veni analizele.

Dacă cumva ies pozitive e decizia judecătorului ce pedeapsa îți va da, însă nu cred că poate fi vorba de închisoare cu executare, maxim cu suspendare.

Și nu, nu se iau în calcul faptele bune

| Negroo a răspuns:

Atentie! Cum se zice in primul raspuns, legea s-a modificat. Nu se mai da cu suspendare pentru dopaj, ci direct inchisoare. Dar daca te stii curat spera ca analizele vor iesi bune. Insa dureaza.