| costy335 a întrebat:

Salut TPU, am o întrebare, sunt în Germania si vreau sa schimb locul de munca luna asta pe 29, pe 28 iau banii si pe 29 vreau sa plec, dar il anunt pe angajator ca plec pe 28 dupa ce iau banii (altfel nu ii mai iau) si pe 29 vreau sa ma duc la alt loc de munca. Imi poate face oare demisia într-o zi, două angajatorul? Ca sa ma pot angaja la celalalt loc de munca? Multumesc si dau fundă!

Răspuns Câştigător
| Lukasssz a răspuns:

Salut! Este important să ții cont de aspectele legale și etice înainte de a lua decizii importante legate de locul de muncă. În general, demisia este un proces care implică un anumit termen de preaviz, conform legislației muncii din țara respectivă.
În Germania, de obicei, un preaviz standard pentru demisie este de 4 săptămâni, cu excepția cazurilor în care se stabilește altfel în contractul de muncă sau în alte acorduri. Este recomandat să consulți contractul tău de muncă și să verifici politica companiei în legătură cu preavizul pentru demisie.
Dacă dorești să pleci mai devreme decât perioada de preaviz, trebuie să discuți cu angajatorul tău despre posibilitatea de a renunța la preaviz sau de a găsi o soluție alternativă. Este important să comunici deschis și transparent cu angajatorul tău și să clarifici toate detaliile înainte de a lua o decizie.
În cazul în care angajatorul este de acord să accepți demisia fără preaviz, este posibil să părăsești locul de muncă mai devreme. Totuși, este crucial să obții acordul scris sau să clarifici în mod oficial această situație pentru a evita orice probleme ulterioare.
În concluzie, ar trebui să discuți cu angajatorul tău despre intențiile tale și să clarifici modalitatea cea mai potrivită de a proceda pentru ambele părți. Respectarea procedurilor legale și a protocolului intern al companiei este esențială pentru a evita eventuale dificultăți în procesul de schimbare a locului de muncă.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Conform legii ai obligatia sa stai la munca dupa ce-ti dai demisia inca 4 sapatamni, cat este perioada de preaviz, ca te poti trezi cu probleme legale, in care ti se pot imputa daune materiale foarte mari (de sute de mii sau milioane de euro), ca businesul lor este afectat de plecarea ta imediata.
Nu te juca cu legile germane, ca nu au mila, in special pentru romani si te poti trezii dupa gratii.