| dddaaavvviiiddd a întrebat:

am o intrebare. zilele trecute a venit cineva la mine să imi fure telefonul...eu nu am vrut să il dau..si el când a vazut ca eu tot refuz să il dau, a vrut sa ma loveasca..am vazut cum îi pleacă croșeul de dreaptă,asa ca am facut o eschivă,si i-am dat un croșeu de stângă în barbă, dupaia o directă de dreapta tot în barba si un upercut de stânga...el a cazut jos si eu am fugit
Asa că eu am 2 intrebari

1.Imi poate face politia ceva pentru asta?

2. Daca vine o persoana la mine necunoscuta sau cunoscuta,si vrea sa imi de o lovitura dar eu mă feresc de acea lovitura si il lovesc eu pe el, imi poate face politia ceva?

Răspuns Câştigător
| emilitalia a răspuns:

Este legitima aparare daca ai martori. Daca tu esti singur iar "adversarul" mai este cu cineva posibil sa o incurci tu datorita faptului ca nu poti dovedi apararea.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In cazurile expuse nu patesti nimic, este legitima aparare, o cauza justificativa, conform Codului penal, citez:
"ART.18. Dispoziţii generale
  (1) Nu constituie infracţiune fapta prevăzută de legea penală, dacă există vreuna dintre cauzele justificative prevăzute de lege.
(2) Efectul cauzelor justificative se extinde şi asupra participanţilor.
  ART.19. Legitima apărare
(1) Este justificată fapta prevăzută de legea penală săvârşită în legitimă apărare.
  (2) Este în legitimă apărare persoana care săvârşeşte fapta pentru a înlătura un atac material, direct, imediat şi injust, care pune în pericol persoana sa, a altuia, drepturile acestora sau un interes general, dacă apărarea este proporţională cu gravitatea atacului.
  (3) Se prezumă a fi în legitimă apărare, în condiţiile alin. (2), acela care comite fapta pentru a respinge pătrunderea unei persoane într-o locuinţă, încăpere, dependinţa sau loc împrejmuit ţinând de aceasta, fără drept, prin violenţă, viclenie, efracţie sau alte asemenea modalităţi nelegale ori în timpul nopţii."

| Radu284 a răspuns:

Ar fi trebuit sa chemi politia, sa il aresteze, nu sa fugi.