| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU
Am o iubita care a terminat Institute of Development Managment, ea vrea sa se mute la noi. Diploma ei ii este recunoscuta in Romania?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca este cetateana a unei tari UE sau care are un acord de recunoastere a diplomelor cu Romania atunci ii va fi recunoscuta diploma.

| Anonim7391 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc! si imi puteti spune cum poate face rost de permis de sedere?

| relian a răspuns:

Nu se poate muta asa pur si simplu, RO nu are macar program de emigrare, asa ca e a nu poate veni in RO decat ca simplu turist, ori daca are un contract poate veni ca student sau lucru, dar trebuie contract.

In rest povesti, nu poate locui, nu poate munci pe teritoroiul RO.Sa poata locui, fara contracte, merge doar daca se casatoreste cu un cetatean roman, caz in care guvenrnu nu are cei face, este nevasta ta, trebuie sa o lase.

Referitor la diploma, depinde ce relatii sunt intre ROP si tara de unde vine iubita ta.Dar in general in ultima vreme sa cam dus lalaiala asta cu recunoasterea diplomelor, pentru ca nu este corect.Vine unu din Africa sau India unde face o scoala cu 100 dolari si ia locu unui local care se chinuie ani de zile si plateste f multi bani.

Asa ca tarile, cel putin cele din Vest UE isi protejeaza proprii cetateani, de aia daca ai auzit toti romanii care muncesc prin UE o fac la munca de jos, nu-i angajeaza nimeni pe baza dimplomelor ce le au.
RO nu stiu ce legi are in privinta asta cu recunoasterea diplomelor, dar sigur trebuie sa aiba ceva conectii cu relatiile dintre state.

Dar pana sa ajuingi la recunoasterea unei diplome, persoane va trebuie sa fie legal in RO sa aiba drept de sedere, lucru, apoi sa isi echivaleze diploma daca se poate.

Nu orice diploma poate fi echivalata. Daca de exemplu esti avocoat intr-o tara din Africa, nu ai cum sa practici in RO, pentru ca e ste alta legislatie, ce invata aia acolo, nu se aplica in RO.

Medicina, chestii care is universale alea da ar putea, bine am zis medicina ca idee, desi acolo e si mai complicata situatia.

Asa ca nu te ambala, deja iubita ta sa si vazut cu diploma recunoscuta, desi ea nici drept de vizita n-are.

Cred ca stiu cam despre cine este vorba, nu cumva esti tu cu africanca aia din Botswana laughing ce tot bati gardu pe aici ca vrei so aduci laughing

Du-te frate cu africanca ta cu tot, nu fi naiv, aia vrea doara acte nimic altceva.
Unde pui ca e africanca, cu fundurtile alea gen gorile, ba ne lasi cu deformatele tale laughing

| Anonim7391 a răspuns (pentru relian):

Na daca e sa iau teapa treaba mea rolling on the floor
Pana la urma eu am insistat la ea sa vina aici, ea voia in Anglia.
Pai si stai asa, daca eu ma cunun cu ea are acces sa stea aici?

| ioana748 a răspuns (pentru Anonim7391):

Este o strategie psihologica prin care sa te faca sa crezi ca tu insisti.
La un moment dat te vei simti atat de vinovat incat te vei duce intr o stare de blocaj.
Nu vei anunta nici autoritati, nu vei spune nimanui de rusine ca ai fost atat de naiv.
Take care Habibi,

| ioana748 a răspuns (pentru ioana748):

P.S. Daca te cununi cu ea poti face demersuri pentru reîntregirea familiei si da, va putea sta aici cu toate drepturile ce i apartin.

| relian a răspuns (pentru Anonim7391):

Daca te casatoresti legal, da o sa aiba drept sa stea, o sa i se dea acte, o sa fie in regula.