| Pro4K a întrebat:

Salut TPU, am o problema. Anul asta am facut 18 ani eu find a 11a, nu am mai primit alocatie de cand a inceput anul a trecut, 5 luni asa ca ma informez la liceu, ei zic ca nu au trimis inca dosarul, sun la Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Maramureș sa imi zica ce se intampla acolo, imi zic ca nu au primit nimic si ca pot face eu si o trimit pe email zic ok, ma duc la liceu a 2 zi la secretariat sa scot o adeverinta de elev si dupa ce completez fisa imi sare aia in cap sa imi zica ca nu pot sa scot acea fisa ca se ocupa liceul de asta. Fac acolo putina cearta si plec, dupa vine dirigintele in clasa si ma intreaba ce s-a intamplat, eu ii explic si imi zice ca rezolva, dupa o saptamana imi zice ca le-a trimis, acum dupa o luna sun din nou la agentia pentru plati si ce credeti tot nu au primit nimic. Ce sa fac? Deja au trecut 6 luni de cand nu am mai primit nimic, sa mai ma duc la secretariat si sa cer o adeverinta de elev pentru angajare si il modific eu sau?

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Daca ai deja 18 ani numai primesti alocatie, dar poti merge la primarie sa i intrebi pe ei, din ce oras esti? Daca esti din Bucuresti mergi la primaria din sectorul tau si intreaba acolo.

| CIaudiu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Daca are 18 ani si inca este la liceu, poate primi in continuare alocatie pana la finalizarea celor 12 clase.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CIaudiu):

Atunci sa intrebe la primaria de care apartine si sa vada de ce nu i au dat banii, poate a avut absente

| CIaudiu a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu este din cauza asta. Cand implinesti 18 ani, automat alocatia nu o mai primesti. Daca ai 18 ani si inca esti la liceu, pentru a o primi in continuare trebuie sa faci un dosar pentru prelungirea alocatiei.

| CIaudiu a răspuns:

@Pro4K, cere adeverinta de elev de la secretariat pentru prelungirea alocatiei iar pe aceea du-o la primaria la care apartii. Dosarul tu trebuie sa-l faci si tu trebuie sa-l trimiti. Scoala n-are nicio treaba cu asta. La mine a trebuit decat adeverinta de elev iar primaria s-a ocupat de tot.

Răspuns utilizator avertizat
| CodrutElian1990 a răspuns:

Mare dobitoc e CristiDinBucuresti. Baiatul scrie de "Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Maramureș", iar el ii spune: "Daca esti din Bucuresti mergi la primaria din sectorul tau si intreaba acolo."

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru postaci.
Daca nu cunoasteti prevederile legale, nu mai dati sfaturi aiurea.
Uite ce prevad normele de aplicare a Legii nr. 61/1993 actualizata.

"Art. 4. - (1) Tinerii beneficiază de alocația de stat pentru copii după cum urmează:
a) din oficiu, în continuarea drepturilor acordate până la împlinirea vârstei de 18 ani, dacă sunt îndeplinite condițiile de acordare;
b) pe bază de cerere, completată de aceștia, în cazul în care situația înregistrată înainte de împlinirea vârstei de 18 ani se modifică, însoțită de acte doveditoare.
Art. 8. - (1) Pentru tinerii prevăzuți la art. 1 alin. (3) din Legea nr. 61/1993, inspectoratul școlar județean, respectiv al municipiului București, denumit în continuare inspectorat școlar, transmite direcțiilor teritoriale, în scris și în format electronic, până la data de 1 octombrie a fiecărui an situația centralizatoare privind elevii înscriși în anul școlar, care va cuprinde numele și prenumele tânărului, codul numeric personal, adresa completă de domiciliu sau de reședință a acestuia, precum și unitatea de învățământ la care este înscris. Situația va cuprinde și elevii înscriși în unitățile de învățământ private acreditate ori autorizate în condițiile legii.
Art. 12. - (3) Plata alocației de stat pentru copii se efectuează de către direcția teritorială în a cărei rază își are domiciliul sau reședința reprezentantul legal al copilului, respectiv tânărul înscris în actul de identitate.

Concluzii:
1. Cerere trebuie depusa doar daca in situatia ta au intervenit modificari.
2. Plata alocatiei se face de catre Consiliile Judetene prin Dirctiile de protectie sociala (am prescurtat denumirea).

Iti recomand sa faci o plangere la Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Maramureș – o poti face online sis a arati ca nu ai mai primit alocatia, desi conform prevederilor art.4, lit.a) din normele de aplicare a Legii nr. 61/1993 trebuia sa primesti din oficiu, în continuarea drepturilor acordate până la împlinirea vârstei de 18 ani, dacă sunt îndeplinite condițiile de acordare.
Si vezi ce-ti raspunde. O sa-ti spuna daca mai trebuie sa faci ceva.

| Pro4K explică (pentru CIaudiu):

PacatosulClaudiu asta este idea ca aia de la secretariat nu imi vreau da adeverinta de elev.