| anonim_4396 a întrebat:

La angajare am primit o fișă in care imi sunt prezentate documentele necesare pentru dosarul de angajare. Am reusit sa le pun pe toate in dosar, dar mai putin pe acea "fisa de aptitudini". Prin acea fisa se refera la rezultatul analizelor pe care le-am facut sau la o adeverinta de la medicul meu de familie in care sa spuna ca sunt apt de munca?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Raspunsul meu este pentru toata lumea nu doar pentru tine, Fisa de aptitudine se obtine doar de la Medicina muncii nu de la medicul de familie, nu de la papa Francisc de la nimeni...acestea cabinete sunt private (medicina muncii) si in functie de locul in care urmeaza sa fii angajat poti face analize la sange de ex. sau poti da un mic test psihologic (Daca te angajezi ca sofer), in rest totul este simplist, ti se ia pulsul, se asculta plamanii, se verifica ochii, daca vreti dupa mine ceva formal.
La sfarsitul acestor asa zise analize ti se inmaneasca o foaie in 3 exemplare, una are culoarea verde, una roz si alta alba, un exemplar ramane la tine, altul anexat la dosarul tau de angajare si un exemplar (Cel verde) este atasat fisei de instuire individuale privind SSM, cea pe care o tine cel care se ocupa cu partea SSM (sanatatea si securitatea in munca).
Pentru cei incadrati in functia de soferi pe langa aceasta fisa mai au nevoie la dosarul de angajare de test psihologic, pe care il vor sustine anual...
Atat foaie cu testul psihologic cat si fisa de aptitudini au valabilitate 1 an de zile!
Probabil ca majoritatea lucrati la negru caci altfel toti ar trebui sa aveti la dosarul de angajare atasat acest document.
Si Directorul General al societatii si femeia de servici si secretara si muncitorul necalificat nu au voie sa inceapa serviciul daca nu au facut fisa de medicina muncii.

si acum sa o dau si eu in copy paste (pana acum am scris din memoriile mele happy ) precum avocatul lui peste prajit ioandelasal ce spune legiuitorul :

In vederea angajarii de noi lucratori, firma/ angajatorul are obligatia conform Codului muncii si a Legii ssm nr. 319/ 2006 art. 13 lit.j) sa-i trimita la examinarea medicala in vederea angajarii, inainte de a se semna contractul individual de munca, trimiterea facandu-se in baza unei fise in care sunt nominalizate riscurile profesionale la care va fi expus noul angajat la locul de munca. medicul specialist de medicina muncii/ firma autorizata, cu care respectiva firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in urma efectuarii examinarii medicale emite o fisa de aptitudini pentru lucratorul care candideaza la angajare.
Toate aceste servicii se platesc de catre firma angajatoare.
Daca dvs. sunteti in posesia fisei de aptitudini (1 exemplar.) si angajatorul are celalalt exemplar, serviciul medical a fost efectuat si trebuie platit. Cum candidatul desi a efectuat examinarea medicala, pe banii posibilului angajator si ulterior a renuntat la a semna CIM/ a renuntat la angajare, costurile fiind deja platite, angajatorul trebuie sa isi recupereze banii investiti in ceva care nu s-a mai realizat din vina candidatului, pentru a putea face mentiuni in contabilitate.
Altfel zis, daca dvs. ati renuntat la semnarea CIM, dupa efectuarea examinarii medicale, trebuie sa decontati cheltuielile efectuate deja de catre firma.
In mod normal, toate aspectele legate de CIM trebuiau negociate de dvs. cu angajatorul, inainte de a va prezenta la examinarea medicala si nu dupa efectuarea acesteia.
Legea ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
j) să angajeze numai persoane care, în urma examenului medical şi, după caz, a testării psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de muncă pe care urmează să o execute şi să
asigure controlul medical periodic şi, după caz, control psihologic periodic, ulterior angajării;
Codul muncii mentioneaza:
-art.27 (1) O persoană poate fi angajată în muncă numai în baza unui certificat medical, care constată faptul că cel în cauză este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor al.(1) atrage nulitatea contractului individual de muncă.

8 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Fisa de aptitudine se obtine de la un ca cabinet de Medicina Muncii, acesta fisa trebuie platita de catre angajator indiferent ca esti apt sau nu de munca. O spune codul muncii si normele de aplicare ale acestuia nu eu.

| DanielIlie a răspuns:

De la medicul de familie. Se mai numește "adeverință de boli cronice ".

| SorinIonovici a răspuns (pentru Simpatic):

De unde reiese obligatia angajatorului sa trimita la medicul de medicina muncii inainte de semnarea contractului de munca? Poate ati vrut sa spuneti inainte de a incepe lucru. Obligatiile angajatorului sunt fata de salariat. Salariat devine dupa semnara CIM.
Art. 27(1) din Codul Muncii se refera la adeverinta medicala eliberata de medicul de familie al viitorului salariat. Costurile (daca e cazul) cu obtinerea acestei adeverinte nu intra in obligatiile angajatorului.
In schimb, fisa de aptitudini, intra strict in obligatia angajatorului.

| Simpatic a răspuns (pentru SorinIonovici):

Noi vorbeam de fisa de aptitudini aici.

| SorinIonovici a răspuns (pentru Simpatic):

Fisa de aptitudini se elibereaza de medicul de medicina muncii. La medicul de medicina muncii angajatorul este obligat sa -i trimita dupa semnarea C.I.M.

| Simpatic a răspuns (pentru DanielIlie):

Raspunsul meu este pentru toata lumea nu doar pentru tine, Fisa de aptitudine se obtine doar de la Medicina muncii nu de la medicul de familie, nu de la papa Francisc de la nimeni...acestea cabinete sunt private (medicina muncii) si in functie de locul in care urmeaza sa fii angajat poti face analize la sange de ex. sau poti da un mic test psihologic (Daca te angajezi ca sofer), in rest totul este simplist, ti se ia pulsul, se asculta plamanii, se verifica ochii, daca vreti dupa mine ceva formal.
La sfarsitul acestor asa zise analize ti se inmaneasca o foaie in 3 exemplare, una are culoarea verde, una roz si alta alba, un exemplar ramane la tine, altul anexat la dosarul tau de angajare si un exemplar (Cel verde) este atasat fisei de instuire individuale privind SSM, cea pe care o tine cel care se ocupa cu partea SSM (sanatatea si securitatea in munca).
Pentru cei incadrati in functia de soferi pe langa aceasta fisa mai au nevoie la dosarul de angajare de test psihologic, pe care il vor sustine anual...
Atat foaie cu testul psihologic cat si fisa de aptitudini au valabilitate 1 an de zile!
Probabil ca majoritatea lucrati la negru caci altfel toti ar trebui sa aveti la dosarul de angajare atasat acest document.
Si Directorul General al societatii si femeia de servici si secretara si muncitorul necalificat nu au voie sa inceapa serviciul daca nu au facut fisa de medicina muncii.

si acum sa o dau si eu in copy paste (pana acum am scris din memoriile mele happy ) precum avocatul lui peste prajit ioandelasal ce spune legiuitorul :

In vederea angajarii de noi lucratori, firma/ angajatorul are obligatia conform Codului muncii si a Legii ssm nr. 319/ 2006 art. 13 lit.j) sa-i trimita la examinarea medicala in vederea angajarii, inainte de a se semna contractul individual de munca, trimiterea facandu-se in baza unei fise in care sunt nominalizate riscurile profesionale la care va fi expus noul angajat la locul de munca. medicul specialist de medicina muncii/ firma autorizata, cu care respectiva firma are incheiat contract de prestari servicii medicale, in urma efectuarii examinarii medicale emite o fisa de aptitudini pentru lucratorul care candideaza la angajare.
Toate aceste servicii se platesc de catre firma angajatoare.
Daca dvs. sunteti in posesia fisei de aptitudini (1 exemplar.) si angajatorul are celalalt exemplar, serviciul medical a fost efectuat si trebuie platit. Cum candidatul desi a efectuat examinarea medicala, pe banii posibilului angajator si ulterior a renuntat la a semna CIM/ a renuntat la angajare, costurile fiind deja platite, angajatorul trebuie sa isi recupereze banii investiti in ceva care nu s-a mai realizat din vina candidatului, pentru a putea face mentiuni in contabilitate.
Altfel zis, daca dvs. ati renuntat la semnarea CIM, dupa efectuarea examinarii medicale, trebuie sa decontati cheltuielile efectuate deja de catre firma.
In mod normal, toate aspectele legate de CIM trebuiau negociate de dvs. cu angajatorul, inainte de a va prezenta la examinarea medicala si nu dupa efectuarea acesteia.
Legea ssm nr. 319/ 2006 mentioneaza:
-art.13 În vederea asigurării condiţiilor de securitate şi sănătate în muncă şi pentru prevenirea accidentelor de muncă şi a bolilor profesionale, angajatorii au următoarele obligaţii:
j) să angajeze numai persoane care, în urma examenului medical şi, după caz, a testării psihologice a aptitudinilor, corespund sarcinii de muncă pe care urmează să o execute şi să
asigure controlul medical periodic şi, după caz, control psihologic periodic, ulterior angajării;
Codul muncii mentioneaza:
-art.27 (1) O persoană poate fi angajată în muncă numai în baza unui certificat medical, care constată faptul că cel în cauză este apt pentru prestarea acelei munci.
(2) Nerespectarea prevederilor al.(1) atrage nulitatea contractului individual de muncă.

| andreivok a răspuns:

Mai bine discuti cu un specialist din domeniu decat sa preiei informatii eronate care te pot incurca mai mult decat ajuta. Incearca sa discuti cu echipa http://totuldespressm.ro. Pe mine m-au ajutat enorm si au fost super ok.

| Geo051986 a răspuns:

Adeverință de la doctor! Apt/inapt de munca

| presus a răspuns (pentru Geo051986):

Banuiesc ca de la medicii unde m-a trimis angajatorul sa-mi fac analizele, de acolo primesc asta, nu?