| Feitan a întrebat:

Salut TPU, am observat ca la un aeroport poti trece cu un obiect care poate sa fie interzis la alt aeroport. E vreo lista cu ce nu e permis la aeroportul Henri Coanda? Sau stiti daca pot trece niste sampoane (tratament de par)?

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt si reguli general valabile in mai multe tari dar si reguli proprii fiecarei tari.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de aeroport! In Australia de exemplu nu sunt permise lichide in bagajul de mana, iar daca este un parfum mic sau deodorant trebuie sa fie de maxim 50ml.

Samponul si tratamentul de par merg fara probleme la valiza mare, care merge direct in cala avionului, NU in bagajul de mana!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca e in recipiente sub 100 ml poti trece ca bagaj de mana.
la cala nu conteaza

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți lua cu tine în avion recipienți sub presiune nici în cabină, nici la cală, la nici un aeroport. Iar recipienții ce conțin lichide, sub 100 ml.