| stefan1707 a întrebat:

am si eu o intrebare
acum cateva saptamani i-am imprumutam prietenei mele un telefon pentru un unchi si acum ca m-am certat cu ea nu mai vrea sa mi-l dea inapoi...pot sa depun plangere la politie?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este fapta penala, ai imprumutat telefonul de buna voie. Pentru obtinerea restituirii va trebui s-o dai in judecata, pe cale civila si sa poti dovedi ca l-ai imprumutat.
Te sfatuiesc sa vorbesti cu ea si sa-i spui ca o s-o coste judecata mai mult decat telefonul, respectiv cheltuielile de judecata (taxa judiciara de timbru, timbrul judiciar si onorariul de avocat, dupa caz). Numai bine!

| gicaputinica a răspuns:

Eu cred ca daca o reclami la Politie si o cheama la ei, se va speria si ti-l va da.

| otilikapostolik a răspuns:

Da, normal! O cearta nu trebuie sa implice si lucruri ca un telefon...care doar la-i imprumutat ei! Eu nu stiu sigur dar depune o plangere...nu este nimic rau!