| 12437809 a întrebat:

am si eu o intrebare...Ce trebuie sa urmezi(scolo,facultati etc.) ca sa devii agent la SRI?
Sau cum se zice in ziua de azi,, mascat,,? Cum pot deveni,, mascat,, sau agent SRI... Ofer funda pentru cel mai concret raspuns

Răspuns Câştigător
| RamonaS a răspuns:

In principiu poti urma orice liceu dar trebuie sa te axezi foarte mult pe romana, engleza, istorie si in principal conditia fizica..fiind cea mai importanta, deci iti recomand sa te apuci sa faci un sport desigur daca nu faci deja happy. dupa terminarea liceului trebuie sa te duci la Bucuresti, acolo fiind singurul sediu SRI din tara ..acolo vei urma tot felul de cursuri. Sper ca ti-am fost de ajutor! big grin

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa liceu trebuie sa urmezi Academia Naţională de Informaţii "Mihai Viteazul" Bucuresti.

suntserios
| suntserios a răspuns:

SRI e SRI si mascatul e mascat. Sa lucrezi pentru SRI trebuie in primul rand sa treci niste teste fizice, apoi vei fi urmarit, da urmarit am scris bine o anumita perioada de timp, apoi vei da diverse teste pentru diverse aptitudini.

Daca esti asa de interesat vezi ca sunt si programe de masterat sau altfel de studii pentru SRI.

Ca sa ajungi mascat trebuie sa stii sa dai cu pumnul si sa treci peste numeroare teste fizice.

| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Una e mascat, si alta e agent SRI. SRi-ul se ocupa cu informatiile, iar mascatii cu interventii rapide, arestari etc.
O sa fiu realist.
Ai nevoie in primul rand de pile. Am doua cunostinte, extrem de capabile, si care au fost respinse sau picate ulterior, pentru niste motive absolut stupide. De ce oare? Poate pentru ca locurile respective erau deja rezervate? happy
Si inca ceva... daca vreodata reusesti sa devii agent, nu te imagina vreun James Bond. In SRI, trebuie sa faci multe chestii murdare si sa-ti tii gura.
Nu ma refer la ceva asasinate, ci la inscenari, falsificare informatii si chestii de-astea.
Caci SRI, la fel ca si DNA si ANI, a devenit nimic altceva decat o unealta politica.

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

La cata carte stii, ma indoiesc ca ai sansa de a intra in A. N. I., chiar daca vei fi sanatos tun si treci probele sportive.Deci, ia-ti gandul de la,, scolo,, si invata o meserie.

| Lamps a răspuns:

Urmezi facultatea asta http://www.sri.ro/academia-nationala-de-informatii-mihai-viteazul.html, dar in prealabil trebuie sa te pregatesti mult, mai ales din pct de vedere fizic si psihic.Cunostintele le acumulezi oricum, insa trebuie sa fii in mare forma atat fizic, cat si psihic.